Bilim Son Makaleler

LEWIS YAPILARININ YAZILMASI

Tarafından yazılmıştır admin

Oktet kuralı ve Lewis yapılan kovalent bağlanmayı her zaman tam olarak açıklamasa bile; moleküllerin özelliklerini, tepkimelerindeki davranışlarını ve birçok bileşikteki bağlanma şeklini açıklamakta oldukça başarılıdır. Lewis yapıları şu kural­lara göre yazılır;

  1. Atomların simgelerini ve aralarındaki bağları yazıp bileşiğin iskelet yapısını oluşturunuz. Bu işlem basit bileşikler için oldukça kolaydır. Daha karmaşık bileşikler için ya bilgi verilmeli ya da bir tahmin yapmalıyız. Genellikle elektronegatifliği en az olan atom merkez atomdur. Lewis yapısında, hidrojen ve flor genellikle uç konumlara yerleşir.
  2. Toplam değerlik elektronları sayısını belirleyiniz. Eğer çok atomlu anyonların toplam değerlik elektronları belirlenecekse, anyonun negatif yük sayısını da bu toplama ekleyiniz. (Örneğin, CO3 iyonu için her bir elektronun değerlik elektronlarına ilaveten anyonun yükü olan 2- için 2 elektron daha eklenir.) Çok atomlu katyonlarda ise atomların toplam değerlik elektronundan, katyonun pozitif yük sayısını çıkarınız. (Örneğin, NH4 den bir elektron çıkarırız. Çünkü 1+ yükü, bir elektronun kaybedildiğini gösterir.)
  3. Merkez atomu ve onu çevreleyen her bir atom arasına tekli kovalent bağ çizi­niz. Merkez atoma bağlı atomların oktetlerini tamamlayınız (Hidrojen atomunun değerlik kabuğunun sadece iki elektronla tamamlandığını hatırlayınız). Merkez atomu ve onu çevreleyen atomlara ait elektronlar bağlanmada kullanılmamışsa ortaklanmamış çiftler olarak gösterilmelidir. Kullanılacak elektronların toplam sayısı 2. basamakta belirlenen sayıdır.
  4. 1-3 basamakları tamamlandıktan sonra, merkez atomu sekizden daha az elektrona sahipse, bu atomun oktetini tamamlamak için diğer atomların ortaklanmamış çiftlerini kullanınız ve merkez atomu ile onu çevreleyen atomlar arasına ikili ya da üçlü bağlar ekleyiniz.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: