Kim Kimdir Nedir Tarihçe

LİKİT KRİSTAL EKRAN (LCD)

Tarafından yazılmıştır admin

Likit kristal ekran (Liquid Crystal Display -LCD), hareketli parçası olmayan ince ve hafif bir ekrandır.

LCD’yi kim icat etti?

LCD, 1968 yılında Amerikalı bilim insanı George Heilmeier tarafından icat edildi.

LCD’nin tarihçesi

Alman bilim insanı Friedrich Reinitzer ve Otto Lehmann, 1880’li yılların sonlarında likit (sıvı) kristalleri keşfetti. George Heilmeier, 1968 yılında LCD’yi üreten Amerikalı bilim insanları grubuna başkanlık etti. Fakat bu ekranlar çok enerji tükettikleri gibi, çok güvenilir de değildi ve ekran üzerindeki görüntüleri görmek çok zordu.

Amerikalı James Ferguson 1969 yılında daha iyi bir LCD icat etti. Bu ekranlar 1970 yılında piyasaya sürülen ilk dijital saatlerde kullanıldı. Bu tür LCD’ler günümüzde de kullanılıyor.

LCD nasıl çalışır?

Likit kristaller, katı kristaller gibi davranan sıvılardır. Normalde sıvının arkasını görebilirsiniz ama elektrik bunu engelleyebilir. LCD’de iki cam tabaka arasında likit kristal bulunur. Ön cam tabakadaki özel bir boya, dijital rakamların bölümlerini oluşturur.

Elektrik boyanın içinden geçtiğinde, boyanın arkasındaki likit kristaller ışığın geçmesini engeller. Ekrandaki o bölüm siyahlaşır ve dijital rakam ortaya çıkar.

Işık yayan diyotlar, yani LED’ler, 1962 yılında Amerikalı bilim insanı Nick Holonyak tarafından icat edildi. Sağlam ve uzun ömürlü oldukları için de ekranlarda kullanılıyorlar.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: