UP Watch

Likit kristal ekran (Liquid Crystal Display -LCD), hareketli parçası olmayan ince ve hafif bir ekrandır.

LCD’yi kim icat etti?

LCD, 1968 yılında Amerikalı bilim insanı George Heilmeier tarafından icat edildi.

LCD’nin tarihçesi

Alman bilim insanı Friedrich Reinitzer ve Otto Lehmann, 1880’li yılların sonlarında likit (sıvı) kristalleri keşfetti. George Heilmeier, 1968 yılında LCD’yi üreten Amerikalı bilim insanları grubuna başkanlık etti. Fakat bu ekranlar çok enerji tükettikleri gibi, çok güvenilir de değildi ve ekran üzerindeki görüntüleri görmek çok zordu.

Amerikalı James Ferguson 1969 yılında daha iyi bir LCD icat etti. Bu ekranlar 1970 yılında piyasaya sürülen ilk dijital saatlerde kullanıldı. Bu tür LCD’ler günümüzde de kullanılıyor.

LCD nasıl çalışır?

Likit kristaller, katı kristaller gibi davranan sıvılardır. Normalde sıvının arkasını görebilirsiniz ama elektrik bunu engelleyebilir. LCD’de iki cam tabaka arasında likit kristal bulunur. Ön cam tabakadaki özel bir boya, dijital rakamların bölümlerini oluşturur.

Elektrik boyanın içinden geçtiğinde, boyanın arkasındaki likit kristaller ışığın geçmesini engeller. Ekrandaki o bölüm siyahlaşır ve dijital rakam ortaya çıkar.

Işık yayan diyotlar, yani LED’ler, 1962 yılında Amerikalı bilim insanı Nick Holonyak tarafından icat edildi. Sağlam ve uzun ömürlü oldukları için de ekranlarda kullanılıyorlar.

 

LCD NEDİR, İLK KİM İCAT ETTİ, ÇALIŞMA PRENSİBİhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/LCD-kim-buldu-icat-etti.jpg?fit=544%2C409https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/LCD-kim-buldu-icat-etti.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirNedirTarihçeFriedrich Reinitzer,ilk LCD,ilk LED,ilk Likit kristal ekran,James Ferguson,LCD ekran çalışma prensibi,LCD nasıl çalışır,LCD nedir,LCD yi kim buldu,LCD yi kim icat etti,LCD'nin tarihçesi,LCD'nin tarihi,Likit kristal ekran kullanım alanları,Likit kristal ekran kullanım yerleri,Likit kristal ekran nedir,Likit kristal ekranı kim buldu,Likit kristal ekranı kim icat etti,Nick Holonyak,Otto LehmannLikit kristal ekran (Liquid Crystal Display -LCD), hareketli parçası olmayan ince ve hafif bir ekrandır. LCD'yi kim icat etti? LCD, 1968 yılında Amerikalı bilim insanı George Heilmeier tarafından icat edildi. LCD'nin tarihçesi Alman bilim insanı Friedrich Reinitzer ve Otto Lehmann, 1880'li yılların sonlarında likit (sıvı) kristalleri keşfetti. George Heilmeier, 1968 yılında LCD'yi üreten...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası