Güncel Nedir Sağlık

LUPUS HASTALIĞI NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Lupus hastalığı (Sistemik Lupus Eritematozus); cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi bir çok doku ve organı etkileyerek değişik şikayetle­re yol açan kronik (müzmin) bir hastalıktır. Lupus her yaşta görülse de en sık olarak 15-40 yaş ara­sındaki kadınlarda görülür.

Hastalık Neden Oluşur?

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor; ancak, bağışıklık sistemi ile ilgili bir anormalliğin yol açtığı düşünülüyor. Güneş ışınları, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, stres ve hormonal etkenler de hastalığın oluşumunda rol oynuyor. Bu hastalıkta, kişinin kendi hücrelerine karşı antikorlar oluşur. Bu antikorlar doku ve organlara saldırarak hasara yol açar. Kanda be­lirlenen ANA (antinükleer antikor), anti-DNA gibi antikorlar hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir.

Hastalığın Belirtileri

Hastalıkta ilk olarak, halsizlik, ateş ve iştahsızlık görülüyor. Lupus en sık olarak eklemleri tuttuğu için eklem ve kas ağrılarına yol açar. Her iki ya­nakta oluşan kırmızı renkli cilt değişikliği, lupusta sık görülen bulgular arasındadır.

Lupus Hastalığının İnsan Vücuduna Etkisi

Lupus, kalbi ve akciğerleri de etkiler. Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve solunum yetmezliğine sebep olabilmektedir. Böbrek tutulumu, lupus’ un yol açtığı diğer bir önemli sorundur. Lupus, nefrite yol açarak böb­rek yetmezliğine sebep olur. Merkezi sinir sis­temi ve kan tablosunu da etkileyen lupus, nöbet­lere ve kansızlığa yol açabilir.

Tedavisi

Kesin bir tedavi­si olmayan lupus hastalığında, bulgularının erken saptanması ve erken tedavisi için kişinin eğitimi önemlidir. Güneşten, soğuktan, stres ve aşırı yor­gunluktan korunmak gereklidir. Kas ve eklem ağ­rıları için ibuprofen ve diklofenak gibi anti-enflamatuvar grubu ilaçlar kullanılmaktadır. Lupus tedavi­sinde kullanılan, steroid, siklofosfamid, metotreksat gibi ilaçlar ise bağışıklık sistemini baskılaya­rak etki göstermektedir.

 

KAYNAK:
Bilim Ve Teknik/Doç.Dr. Ferda Şener

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: