UP Watch

Quercus sp. (Fogaceoe)

Ülkemizin hemen her bölgesinde türlerine bağlı olarak yayılış gösterir. Çoğunluğu ağaç, bazıları boylu çalı halinde kışın yaprağını döken veya herdem yeşil bitkilerdir.

Yaprakları değişik boyut ve görünüştedir; kenarları loplu, dişli, ender olarak da tamdır ve kısa ya da uzun saplıdır.

Meşeler kıymetli yapacak ve yakacak odun verirler. Kıymetli odunları dışında değerli yan ürünleri yanı sıra uzun ömürlü muhteşem varlıkları ile kuvvet ve kudret sembolü olmuşlardır.

Odunlarının yapıları, meyvelerinin olgunlaşma süresi,yaprak ve  kabuk özelliklerine göre Akmeşeler, Kırmızımeşeler ve Herdemyeşilmeşeler olmak üzere üç gruba ayrılan meşelerin yurdumuzda 18 türü bulunmaktadır. Bazıları;

1 – Ak Meşeler;

Q. petraea (Sapsız Meşe)

Q. robur (Saplı Meşe)

Q. hartwissiana (Istranca Meşesi)

2 – Kırmızı Meşeler;

Q. libani (Lübnan Meşesi)

Q. trojana (Makedonya Meşesi)

Q. cerris (Saçlı Meşe)

3 – Herdem Yeşil Meşeler

Q. coccifera (Kermes Meşesi)

Q. ilex (Pırnal Meşesi)

Q. aucheri (Boz Pırnal)

Masif ve kaplama olarak mobilya, oymacılık, doğrama ve kontrplak üretiminde kullanılır. Ayrıca, tarım aletleri, parke, yapı malzemesi olarak iskele, tavan ve taban kaplama gibi geniş kullanım alanı vardır.

 

MEŞE AĞACIhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/MEŞE-AĞACI.jpg?fit=608%2C453https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/MEŞE-AĞACI.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerYaşamA. manita muscaria zehirlenme belirtileri,Ak Meşeler,Boz Pırnal,Fogaceoe,Herdem Yeşil Meşeler,Istranca Meşesi,Kermes Meşesi,Kırmızı Meşeler,Lübnan Meşesi,Makedonya Meşesi,meşe çeşitleri,meşe nerelerde yetişir,meşenin fiziksel özelikleri,Pırnal Meşesi,Q. aucheri,Q. cerris,Q. coccifera,Q. hartwissiana,Q. ilex,Q. libani,Q. petraea,Q. robur,Q. trojana,Quercus sp.,Saplı Meşe,Sapsız MeşeQuercus sp. (Fogaceoe) Ülkemizin hemen her bölgesinde türlerine bağlı olarak yayılış gösterir. Çoğunluğu ağaç, bazıları boylu çalı halinde kışın yaprağını döken veya herdem yeşil bitkilerdir. Yaprakları değişik boyut ve görünüştedir; kenarları loplu, dişli, ender olarak da tamdır ve kısa ya da uzun saplıdır. Meşeler kıymetli yapacak ve yakacak odun verirler. Kıymetli odunları...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası