Bilim Sağlık

MİDE NEDEN KENDİ KENDİNİ SİNDİREMEZ

Tarafından yazılmıştır admin

Mide besinlerin sindirilmesini sağlayan sindirimci olması ile tanınan hidroklorik asit (tuz ruhu) içerir. Mide iç duvarını kaplayan mukoza tabakası tarafından salgılanan bu asit aynı zamanda salgıladığı pepsinejen üzerine etki oluşturarak sindirim enzimi olan pepsinin oluşmasını sağlar.

Midedeki hidroklorik asit bütün mideyi sindirip yok edecek güçtedir. Aslında asitten daha tehlikeli olan onun yapısında bulunan hidrojen iyonlarıdır. Sindirim sırasında asit tamamen iyonlarına ayrılınca hidrojen iyonları da serbest hale geçer; bu iyonlar kendisi nötr olan mide iç zarı tarafından emilmiş halde bulunurlar.

Hidrojen iyonları mideye özel bir koruma kalkanı tarafından bertaraf edilir, bu sayede midenin kendi kendini sindirmesinin önüne geçilmiş olunur. Bu engel mide iç zarının en üst tabakasını yapan birbirlerine sımsıkı yapışmış uzun epitel hücrelerinden ibarettir. Bu hücreler zinciri hidrojen iyonları için aşılması neredeyse imkansız bir duvardır. Hücrelerin birbirlerine yapışmasında bir bozukluk olduğu zaman hidroklorik asit mideye saldırabilir.

Yapılan çalışmalar epitelyum hücrelerin de her insan vücudunun diğer hücrelerine benzediğini göstermiştir Epitel hücreleri delikli yapıdadır ve delikleri su dolu yağsı (lipid) bir tabaka ile kaplanmıştır. Hangi besinler bu yağsı tabakanın varlığını tehlikeye sokabilir ? Akla hemen deterjanlar geliyor. Bu çamaşır tozları yağı etkileyerek onu suda eriyebilecek moleküller haline getirirler. ;İnsan vücudunda safrada deterjan bulunur. Safranın bileşiminde bulunan iki madde olan, safra tuzları ve lizolesitin düzensiz bir şekilde salgılandıkları zaman veya daha kolay parçalayabilecekleri başka bir-şey bulamadıkları zaman mide iç zarındaki duvara saldırarak onu sindirirler. Bundan sonra orada bulunan hidrojen iyonları mide iç zarını geçmekte ve mideyi sindirmeye başlamaktadır.

Midenin kendi kendini sindirmesini engelleme işi yalnız bu duruma emanet edilmemiştir. Mide iç zarı hücreleri hızla parçalansa dahi bunların yerine derhal yeni hücreler yapılmaktadır. Böylece her üç günde bir mide iç duvarı tamamen yenilenmiş duruma gelmektedir. Safra ve hidrojen iyonlarının saldırısına uğramış hücrelerin yerini bu sayede yenileri almaktadır.

MİDE RAHATSIZLIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİNİR ?

Az ama sık yemek daha faydalıdır. Fazla yemek yemek, midede yanma hissini arttırır. Mide yedikçe genişleyen bir organdır. Ayrıca, geceleri yemek yerseniz, mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve yorulur. Sindirimin gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az bu kadar süre olmasına dikkat edin. Lokmalarınızın küçük olması, sindirimi kolaylaştırır ve midenin ağırlık hissini azaltır. Besinleri çiğnemeden yutmak sindirimi de zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur.

Çok sıcak ya da çok soğuk besinlerle beslenmek, ayakta ya da hızlı yemek mideye zarar verir. Ilık besinler tercih edilmeli ve yemeğe daha fazla vakit ayırılmalıdır. Yemekten hemen sonra ağır egzersiz yapmak ya da uzanmak mide sıvısının yemek borusuna çıkmasına neden olur. Mide sıvısı da asidik olduğundan yemek borusunda hasara neden olabilir.

HANGi BESiNLER MiDEYE ZARAR VERiR ?

Kafeinli içecekler (kahve, kola, çay ) mideye zarar verir. Portakal suyu da dahil asitli içecekleri, midesi hassas olanların içerken dikkat etmeleri gerekir. Gerekirse bir miktar su katılmalıdır. Yağlı yiyecekler, (örneğin kızartma) mideyi çok yorar. Hazmetmesi zordur. Çok fazla yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, soğan da mide asidini arttıran bir besindir. Mide rahatsızlığı olanların fazla yememesi gerekir. Gastritli hastalara, çikolata yemesi pek tavsiye edilmez. Çünkü, çikolatada yağ ve kafein miktarı fazladır. Bunların dışında, alkol kullanmak (özellikle aç karnına) mide yanmasına neden olur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: