Kim Kimdir Son Makaleler Teknoloji

MİKRODALGA FIRIN

Tarafından yazılmıştır admin

Mikrodalga fırın, yemeği ısıtmak için elektrik veya yakıt ısısı yerine, mikrodalgaları kullanan bir makinedir.

Mikrodalga fırını kim icat etti?

Percy Spencer

Amerikalı mühendis Percy Spencer 1947 yılında mikrodalga fırını icat etti.

Mikrodalga fırının tarihi

Magnetron, mikrodalga üreten elektronik bir aygıttır. İkinci Dünya Savaşı‘nda İngiltere’ye saldıran düşman uçaklarını tespit etmek için icat edilmiştir.

Savaştan sonra Percy Spencer, magnetron ile deneyler yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti ve bu erimeye mikrodalgaların neden olduğunu düşündü. Mısır ve yumurta gibi yiyeceklerle de deneyler yaptı. Bu deneyler sırasında Spencer’ın yardımcısı yumurtaya çok yakından bakarken, yumurta yüzüne patladı. Spencer mikrodalga fırını tasarladı ve patentini aldı.

Mikrodalga fırını nasıl çalışır?

Mikrodalga fırının temel parçası magnetrondur. Magnetron mikrodalga üretir. Mikrodalgalar bir borudan geçer ve döner palete çarpar. Döner palet, mikrodalgaları fırının içinde eşit bir biçimde yayar.

Yemek veya yiyecek herhangi bir şey döner tabağa yerleştirilir. Mikrodalgalar kolayca  yiyeceğin içinden geçerek yiyecekteki su moleküllerini uyarır ve onları ısıtır. Isı, sudan yiyeceğin kalan kısmına geçer ve yiyeceğin tamamını ısıtır. Mikrodalga fırınlar yiyecekleri, normal elektrikli ve gazlı fırınlara göre çok daha çabuk pişirebilir veya ısıtabilir.

Mikrodalga fırınlar günümüzde Spencer’ın orijinal modelinden çok daha hafif ve çok daha küçük olup, istenilen zamanda çalıştırmak için programlanabilir.

İlk Elektrikli fırın ise 1891 yılında Carpenter Elektrikli Isıtma Üretim Şirketi tarafından icat edildi.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: