Bu geçiş döneminde 9., 10. ve 11. sülâleler yer almaktadırlar. Bu dö­nem, Mısır’ın bölündüğü dönemdir. Herakleopolis’te 9. ve 10. Sülâleler yönetimdeyken, 11. Sülâle de Teb’de hüküm sürüyordu. Bu yeni hanedan­lar, kendilerini kral ilan eden valilerden oluşmuştu. İlk zamanlar, ülke bu iki farklı yönetim şeklinden fazla etkilenmedi. Çünkü iki krallık da yerel siyaseti etkileyecek kadar güçlü değildi. Fakat her iki tarafın da güçlenmesi, Abidos’un kuzeyinde, sık sık çarpışmalara neden oldu. Bu dönemde Yukarı Mısır’da paralı Nubyalı askerler görülmektedir.

Herakleopolis (Ihnasya el-Medina) Sülâlesinde sık sık hükümdar de­ğişikliği yaşanması zayıf kralların başa geçmesine yol açmıştır. Teb Sülalesinin en önemli kralı ise Mentuhotep’di. Bu kral, kuzeydeki sülaleyi yenerek ülkeyi birleştirmiştir.

Kaynak: Eskiçağ Uygarlıkları

ESKİ MISIR DEVLETLERİ, MISIR SÜLALER DÖNEMİhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/Mısır-devletleri-eski-mısır-kralları.jpg?fit=548%2C411https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/Mısır-devletleri-eski-mısır-kralları.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerTarihçeantik mısır,eski mısır uygarlığı,Herakleopolis,Mentuhotep,nubyalı askerler,teb sülalesiBu geçiş döneminde 9., 10. ve 11. sülâleler yer almaktadırlar. Bu dö­nem, Mısır'ın bölündüğü dönemdir. Herakleopolis'te 9. ve 10. Sülâleler yönetimdeyken, 11. Sülâle de Teb'de hüküm sürüyordu. Bu yeni hanedan­lar, kendilerini kral ilan eden valilerden oluşmuştu. İlk zamanlar, ülke bu iki farklı yönetim şeklinden fazla etkilenmedi. Çünkü iki krallık...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası