Son Makaleler Tarihçe

MISIR II. ARA DÖNEM (M.Ö 1650- 1550)

Tarafından yazılmıştır admin

Bu II. Ara dönemde 15.-17. Sülâlelerin egemenlikleri görülmektedir.

15.Sülâle, Hiksos adı verilen yabancılar tarafından oluşmuştu. Hiksosların, büyük kalabalık bir halktan çok; yeni ve üstün savaş teknikle­riyle Filistin ve Suriye boylarının yönetimini ele geçiren, küçük yönetici bir sınıf olduğu kabul edilmektedir.

Daha sonraları, onlar Delta’ya kadar ilerleyerek, bölgeyi istila ettiler. M.Ö. 1650’lerde ise, Avaris’te Mısır’ın tamamen yabancılardan oluşan ilk sülâlesini kurdular. Hiksos kralları; tüm Mısır’a ve Filistin’in sınır bölgele­rine hâkim olmuşlar, fakat Teb gibi, bazı vassal krallıklara dokunmamışlardı.

Bu dönemde, Mısır ve Ön-Asya arasında yakın ilişkiler kuruldu. Ma­dencilik gibi endüstri dallarında, Ön-Asya uygarlıklarından daha geride olan Mısır; göçlerin getirdiği yeni maden teknolojileriyle aynı seviyeye ulaş­tı. Tunç elde etmede kullanılan bakır-arsenik alaşımında arsenik bırakıldı. Çanak-çömlek yapımında kullanılan çömlekçi çarkı ve dokumada dikey tezgâh geliştirildi.

17.Sülâle Teb’de hüküm süren, yerli bir Mısır hanedanlığı idi. II. Sekeneme (Ta’o), Hiksosların Teb’teki yönetimlerinden uzaklaştırmak için büyük bir çaba sarf etti. O’nun halefi Kamose zamanında Hiksosların baş­kenti Avaris’e kadar ulaşılabildi.

Kaynak: Eskiçağ Uygarlıkları

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: