Son Makaleler Tarihçe

MISIR III. ARA DÖNEMİ (M. Ö. 1070 – 712)

Tarafından yazılmıştır admin

Bu dönemin içinde 21-25. sülâleler yer almaktadır.

Deniz Kavimlerinin Anadolu’da Hitit Devleti’nin yıkılmasına yol açan göçleri Ön-Asya’da devletler arasındaki dengenin bozulmasına yol açmıştı. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu göçlerin Mısır üzerinde de büyük etkileri olmuştur.

21.Sülâle kuzeydoğu Delta’sında Tanis’i yönetiyordu. Bunların 20. Sülâle’nin ikinci kuşaktan torunları oldukları sanılmaktadır. El-Hiba’dan Asvan’a kadar Nil Vadi’si Tebli üst düzey rahiplerin kontrolü altındaydı. Bu kişiler Tanisli kralları tanıyan kişilerdi ve aileler arasında evlilikler de yapılmıştı. Ayrı bir bölgenin yöneticileri olan bu grupta “Libya” öğesi ağır basmaktaydı.

22.Sülâle’nin ilk kralı Soşenk Libyalı idi. Bu dönemde rahipler sınıfı ortadan kalkmıştı ve bundan faydalanan Kral, oğlunu Teb’e yerleştirmeye ve böylece Mısır’ı tekrar birleştirmeye çalıştı. Kral II. Takelot döneminde ise çatışmalar ve gerileme dönem, görülmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden biri; Takelot’un oğlu Osorkon’un, askeri görevinin yanı sıra Amon yüksek rahipliğine atanmış olmasıydı. Tebliler’in bu durumu kabul etmemesinden dolayı Kamak’ta bir iç savaş çıkmıştı.

III. Soşenk ağabeyi Osorkon’un krallık hakkını zorla almasıyla, krallık farklı talipler arasında bölünmüştü. Böylece Soşenk’in yanında 23. Sülâle’yi kuran I. Pedubaste’nin krallığı da onaylanmış oldu. Ayrıca birçok küçük yönetici de kendini kral ilan etti. 22. ve 25. sülaleler arasında her bir kral diğerinden ayrı olarak kendi yönetimini kurdu. M.Ö. 770 yıllarında bunların arasına önemli bir güç Nubyalı bir kral olan Kaşta da katılmıştı. O, Yu­karı Mısır’dan kuzeyde Teb’e kadar olan bölgeye yönetici olarak kabul edilmişti. Zamanla Saisli 24. ve 25. Sülâleler arasında çatışma çıktı. 25. Sülâ­le krallarından Piankhi, Napata’dan yola çıkıp, yerel krallara ya da yöneticilerden teslim olmalarını istedi. Bunlar arasında Saisli Tefnahte de vardı ve diğerleri gibi O da Piankhi’ye boyun eğmiştir. Piankhi’den sonra Nabata krallığında tahtta Şabaka çıkmıştır.

Eskiçağ Uygarlıkları

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: