Son Makaleler Tarihçe

MISIR ORTA KRALLIK DÖNEMİ (M.Ö 2055-1650)

Tarafından yazılmıştır admin

Orta Krallık dönemi 11.-14. sülâleleri kapsamaktadır.

12.Sülâle’nin ilk kralı I. Amenemhet’dir. O, önceki hanedanlıkta vezir iken başa tahtı ele geçirip 12. Sülâleleyi kurmuştur. Tahta çıkınca başkenti Teb’den Memfis yakınlarında kendi kurduğu İçtavi’ye taşıdı.

1.Amenemhet ve I. Senusret zamanında Mısır’da geniş çaplı imar faa­liyetleri görülür. Bu sülâlenin en ünlü kralı ise III. Senusret idi. O, Nubya ya yaptığı seferlerle, ülkenin güney sınırını Semna’ya ve nüfuzunu ise II. Şelale’nin güneyine kadar genişletmişti. O, aynı zamanda yeni kaleler yaptırmış, eskilerini tadilat yaptırarak genişletmiştir. Başarılarından dolayı daha son­raki dönem tanrı olarak kabul görmüştür.

III. Senusret döneminde Mısır yönetim sisteminde önemli reformlar yapıldı. Bu reformlarla eyalet valilerinin gücü sınırlanıp, ülke dört yönetim bölgesine ayrılmıştır.

12.Sülâlenin son önemli firavunu ise, III. Amenemhet’dir. Onun Fayyum Vahasında yaptırmış olduğu su deposu, Mısır’ın sulama işlerinde büyük bir kolaylık sağladı. Möris Gölü olarak bilineni bu büyük su deposuna, Nil’den kanallarla su taşınmıştır. Bu dönemin huzur içinde geçmesine karşılık, 13. ve 17. sülâleler arası, Mısır için en karışık ve karanlık bir dönemdir.

13.Sülâle dönemi, yaklaşık 150 yıl sürmüş ve bu sürede 70 firavun tahtta çıkmıştır. Bu sık yönetim değişikliği, devletin oturmuş resmi bir taht geleneğinin olmadığını yansıtmaktadır. Fakat ülke yönetiminde yetenekli ve becerikli vezirlerin olması ülke düzenini fazla bir sıkıntıya sokmamıştır.

13.Sülâle döneminin sonlarında, Delta’nın doğu bölgesinde yoğun bir Asyalı göçü gerçekleşti. Bu göçler; M.Ö 1800 yıllarında bütün Ön-Asya’da görülen büyük göçlerin bir yansımasıydı. Bu dönemin sonlarına kadar, Aşağı Nubya’da Mısır egemenliği sürmesine rağmen, buradaki Mısır orduları ise zamanla merkezden kopup, bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Kaynak: Eskiçağ Uygarlıkları

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: