UP Watch

Manyetik Rezonans Görüntüleme

Raymond Damadian (d.1936)

Manyetik Rezonans Görüntüleme cerrahi, zararlı boyalar ya da radyasyon kullanmadan vücudun üç boyutlu ayrıntılı görüntülerinin üretir.

MRI yöntemi, ilk olarak 1930’larda keşfedilen nükleer manyetik rezonans kavramına dayalı, başlangıçta Nükleer Manyetik Rezonans Görüntüleme (nükleer kelimesi sonradan atılmıştır) denilen bir yöntemi kullanır. Bu alandaki çalışmalarından ötürü Felix Bloch (1905-1983) ve Edvvard Purcell (d. 1912), 1952’de Nobel Fizik ödülü’ne layık görülmüşlerdir.

Temelde, Bloch ve Purcell’in keşfettiği, hidrojen atomlarının mıknatıslardan gelen enerjiyle bombardıman edildiğinde, bunları radyo dalgaları olarak yansıttığıydı. İnsan vücudu, ağırlıklı olarak yağ ve sudan oluştuğu için, bu şekilde yankı yapabilecek pek çok hidrojen atomuna sahiptir.

Raymon Damadian, 1970’lerde farklı hayvan dokularının farklı boylarda yanıt sinyalleri yaydığını buldu. Ayrıca kanserli ve kanserli olmayan dokular arasında yanıt sinyalleri açısından, diğer hastalıklı doku türlerinde de yanıt zamanları açısından bir çeşitlilik olduğunu keşfetti.

Damadian ve ekibi ilk MRI tarayıcısını 1977’de tamamladı, bitirmeleri yedi yıllarını aldığı için cihazlarına “Indomitable” (İnatçı) adını verdiler. Makine, manyetik alan oluşturmak için güçlü bir elektromıknatıs taşıyan içi boş bir silindirden oluşuyordu.

Damadian yeterince zayıf olmadığından, makineyi deneyen ilk kişi asistanı Larry Minkoff oldu. Damadian, 1974’te tasarımı için patent aldı. 1978ye de FONAR Corporation’ı kurarak 1980’de ilk ticarî MRI tarayıcısını piyasaya sürdü.

 

İLK MR (MRI) CİHAZI, KİM BULDU, NASIL ÇALIŞIRhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/08/ilk-MRI-cihazi.jpg?fit=509%2C409https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/08/ilk-MRI-cihazi.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirTarihçeEdvvard Purcell,emarı kim buldu,Felix Bloch,ilk mr,ilk mri,Manyetik Rezonans Görüntüleme,mr cihazı tarihçesi,mr cihazını kim buldu,mr kim icat etti,MRI,Raymond DamadianManyetik Rezonans Görüntüleme Raymond Damadian (d.1936) Manyetik Rezonans Görüntüleme cerrahi, zararlı boyalar ya da radyasyon kullanmadan vücudun üç boyutlu ayrıntılı görüntülerinin üretir. MRI yöntemi, ilk olarak 1930’larda keşfedilen nükleer manyetik rezonans kavramına dayalı, başlangıçta Nükleer Manyetik Rezonans Görüntüleme (nükleer kelimesi sonradan atılmıştır) denilen bir yöntemi kullanır. Bu alandaki çalışmalarından ötürü Felix Bloch...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası
Aliexpress TR