Bilim Kim Kimdir Son Makaleler

NAYLON NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Naylon, polimerler olarak adlandırılan madde grubuna ait sentetik bir liftir.

Naylonu kim icat etti?

Wallace Carothers

Naylon, 1935 yılında kimyager Wallace Carothers tarafından Amerika’da icat edildi.

Naylonun Hikayesi

1920’li yılların sonlarında kimya şirketleri yeni ürünler yapma yöntemlerini araştırıyordu. Wallace Carothers, kumaş yapımında kullanılabilecek yeni sentetik lifler üzerinde çalışıyordu. 1935 yılında, kimyasal ismi polihekzametilen adipamid veya “polimer 66” olan madde ile nasıl lif yapacağını keşfetti. İki yıllık araştırmadan sonra bu maddenin patenti alındı ve adı naylon olarak değiştirildi. İlk naylon lifler balıkçılık oltalarında ve diş fırçası kıllarında kullanıldı. 1940’lı yıllarda naylon, kadın çoraplarındaki ipek yerine kullanılıyordu. İkinci Dünya Savaşı süresince paraşüt yapımında da ipek yerine kullanıldı.

Naylon nasıl çalışır?

Naylon; kömür, yağ ve doğal gazdan elde edilen kimyasallardan yapılır. Naylon lifleri naylonun önce sıvı haline gelene kadar ısıtılması, sonra da küçük deliklerden geçirilmesiyle elde edilir.

Ardından bu madde soğutularak uzun esnek lifler haline getirilir. Naylon lifler dayanıklıdır, su geçirmez ve 260 dereceye kadar dayanabilir. Naylon kumaş su emmediği için çabuk kurur.

Wallace Carothers’ın diğer ünlü icadı ise, sentetik bir kauçuk olan neoprendir. Neopren, dalış giysileri, arabalardaki fan kayışı ve koruyucu dizlik dâhil birçok şeyin yapımında kullanılıyor.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: