Yaşam

NESLİ TÜKENMEK ÜZERE OLAN FLORİDA PANTERİNİN DRAMI

Tarafından yazılmıştır admin

Son 400 yılda, 700 den fazla bitki ve hayvan türleri yeryüzünden silinmiştir. Farklı yüzlerce bitki ve hayvan türlerinin de nesli tükenmek üzeredir. Türlerin ve ekosistemin kaybolma oranı hızla artmakta ve gelecek yüzyılda da azalmadan devam edeceği tahmin edilmektedir.

Biyolojik çeşitliliğin bu dramatik yok olmasının nedeni doğrudan insan faaliyetlerinin bir sonucudur. İnsanların nüfusu arttıkça ve dünya yüzeyine yayıldıkça, yeryüzü kaynaklarına kendi çıkarlarımız doğrultusunda daha çok zarar vermekteyiz. Ormanları yok etmekte, suları kirletmekte ve merhametsizce ve daimi olarak Dünya’nın ekolojik doğal dengesini bozmaktayız. Ne zaman ki bir canlı yok olmakla karşı karşıya kalsa işte o zaman biraz insafa geliyoruz, bu canlıyı korumak için gayret sarf etmeye başlıyoruz. Ama maalesef genetik çeşitliliğin çoğu yok olmuş oluyor. Yapılan koruma çalışmaları artık son kalan sayıları korumak adına oluyor…

İşte canlı yok olma sınırına geldikten sonra bilim adamlarının ve insanların bu canlıyı korumaya yönelik nasıl çaba harcadıklarına dair acıklı bir örnekten bahsedelim;

Florida panteri; (Felis concolar coryi) 30 puma(puma veya dağ aslanları) alt-türünden biridir. Dünya da nesli en fazla tükenme tehlikesi altında olan canlılardan birisidir. Florida panterleri bir zamanlar Kuzey Amerika’nın güney-doğu ucunda, Güney Carolina’dan Florida’nın güney uçlarına kadar bir bölgede yaşamışlardır. İnsanlar güney ve doğu eyaletlerine yerleşmeye başladıkça panterler, evcil hayvanlar ve insanlar için potansiyel bir tehdit oluşturduğundan öldürülmeye başlanmıştır. 19. ve 20. yüzyılda, avlanma, oto yollardaki kazalar, zehirlenme ve habitat kaybı nedeniyle panterler ölmüşlerdir. Bugün sadece 80-87 kadar Florida panteri hayattadır.

Populasyonun bugünkü durumu, eğer önemli tedbirler alınmaz ise, %85 olasılıkla 25 yıl içinde Florida panterinin ortadan kalkacağını göstermektedir.

Coğrafik izolasyon ve çiftleşmelerin yaşayan az sayıdaki Florida panterleri arasında olması, genetik çeşitliliğin kaybolmasına ve sağlıklarının kötüleşmesine neden olmuştur. Bu genetik çeşitlilik kaybı, çeşitli ağır genetik hastalıkların belirtisidir. Cypress bölgesinde, 1989 yılından sonra doğan panterlerin hemen hemen %80’inde nadir bir kalıtsal hastalık olan kriptorşidizm görülmüştür. Florida panterlerinde aynı zamanda, hayati tehlike riski taşıyan doğuştan kalp hastalıklarına da rastlanmaktadır.

Son 20-30 yıldır federal eyalet yetkilileri ve gönüllüler ”Florida Panterlerini Koruma Programı” başlatmışlardır. Plan çok yönlüdür, tutsak hayvanların üretim programları, çok sıkı bir koruma, panterlerin habitat sayısını arttırma ve geliştirme; kamu ve özel toprak sahiplerinin eğitilmesi gibi programları içine almaktadır. Otoyollar, panter yaşama alanlarının dışına taşınmış ve böylece otoyollarda ölen panter sayısında (panter ölümlerinin yarısı) azalma sağlanmıştır.

1995 yılında genetik koruma programı başlatılmıştır. Florida panter populasyonun da genetik çeşitliliği sağlamak ve ıslahın zararlı genetik etkisini ortadan kaldırmak için, 8 yabani dişi Teksas panteri  (akraba tür) Florida panterlerinin yaşam alanına bırakılmıştır. Dişilerden ikisi öldürülmüştür (biri otomobil çapması sonucu diğeri ise silah yaralanması sonucu). Fakat geri kalan Teksas panteri dişileri 12 sağlıklı yavru dünyaya getirmişlerdir. Bu yavrularından biri kendi 3 yavrusunu daha sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmiştir.

Florida panterlerinin geleceği hala belirsizdir. Onların yaşaması için, yıllarca gözlenmesi ve sürekli etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir. İnsanların da desteği ve bu hayvanları korumak için gösterdikleri mücadeleler; Florida panterlerini hayata döndürebilmek için küçük de olsa bir ümit olabilir. Sanırım bunu Dünya da yaşayan tüm canlılara borçluyuz; onları korumak zorundayız. Ekosistemin devamlılığı için, kendimiz için ve tüm yaşayan canlılar için…

 

KAYNAK: http://members.atlantic.net/-oldfla/panther

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: