Nedir Sağlık Son Makaleler

NEZLE

Tarafından yazılmıştır admin

Uzun süre burun açıcı damlaları kullanan kişilerde, rinitis medikamentoza adı verilen bir nezle türü gelişir.Bu hastalığın tedavisinde günümüzde nazal steroidlerin dışında pek tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Bu  nedenle, bu tür burun damlalarını doktor tavsiyesi olmadan kullanmamak gerekir.

Nezle, toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Nezle olan kişide günde en az bir saat devam eden burun akıntısı, tıkanıklık veya aksırık nöbetten olur. Nezlenin en sık nedenleri, alerjiler ve gribal enfeksiyonlardır. Bunların dışında da nezle yapan birçok neden vardır. Şimdi bunları kısaca gözden geçirelim.

Alerjik nezle toplumun yaklaşık % 20’sinde aktif olarak görülen ve belli ölçüde para ve insan gücü kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Alerjik nezleden sorumlu alerjen çeşitleri, kişiden kişiye değişir. Polen alerjisi olan bir kişide, bu, ağaçların veya çayır türünün havaya polen yayma zamanına uygun olarak, ilk veya sonbaharda nezle belirtileri olurken, mantar sporlarına karşı alerji belirtileri, kışın veya diğer mevsimlerde de görülebilir. Ev tozu ve toz akarlarına (Dermatofagoldes) ya da evcil hayvanlara karşı alerjiler, yıl boyunca nezle yapabilirler.

Alerjik nezlenin oluşma mekanizması, diğer alerjik reaksiyonlarınkine benzer. Yani, alerjen burun mukozasına girerek, burada, alerjik reaksiyonlardan sorumlu mast ve bazofil hücrelerinin yüzeyinde IgE antikorları ile birleşir. Birleşme sonucunda bu hücrelerden başta histamin olmak üzere birçok mediatör salınır. Bu mediatörler burun salgı bezlerini uyararak burun akıntısına neden olur. Aynca histamin ve diğer mediatörler burunda kaşıntı yapar. Kaşıntı diğer tip nezlelerde pek görülmediğinden alerjik nezle teşhisinde önemli bir bulgudur. Damarların genişlemesi sonucu burun mukozasında şişme ve teneffüs yollarında tıkanma olur. Burunu tıkalı kişi ağızdan nefes almak zorunda kalır ve havanın burun filtrasyonu ile ısıtılmadan ve nemlendirilmeden doğrudan akciğerlere ulaşması, buralarda da bazı rahatsızlıklara neden olur. Kronik nezlesi olan şahıslarda, farenjit ve buna bağlı boğaz ağrılan sık görülür. Ayrıca tat alma duyusu ile ilgisi dolayısıyla burun tıkanıklığı sonucu yiyeceklerden bir tat da alınamaz. Alerjik nezle tedavisinde özellikle Kromolin ve Kortizon içeren ve lokal olarak buruna tatbik edilebilen ilaçlar bugün yaygın olarak kullanılmaktadır. Deri testleri ile nezleye neden olan alerjenler saptandıktan sonra, uygun doz ve sürede aşı uygulayarak hiposensitizasyon tedavisi yapılabilir. Hiposensitizasyon tedavisinin bir avantajı da, bağışıklık sistemi hücrelerini etkileyerek, alerjenleri daha az duyarlı hale getirmesidir. Sonuçta alerjik reaksiyon kökünden önlenmiş olur. Hiposensitizasyon tedavisinin başarısı, alerjenlerin doğru seçilmesi, tedavi dozu ve süresine bağlıdır. Alerjiler dışında nezleye neden olan daha birçok faktör vardır. Şimdi de bunları kısaca tanıyalım.

Enfeksiyonlara bağlı nezle, birkaç şekilde görülebilir. Bunlardan biri virüslerle meydana gelen gribal enfeksiyonlardır. Gribal enfeksiyonlar, kişiye tepeden tırnağa rahatsız etmesi ile kolaylıkla alerjik nezleden ayırt edilebilir. Kışın özellikle kapalı ve havalandırmanın az olduğu yerlerde kişiden kişiye yayılabilir. Ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçlarla istirahat ve uygun beslenme ile ortalama 1 hafta sonra kendiliğinden geçer. Grip için antibiyotik kullanılması, karaciğer ve böbrekleri gereksiz yere yorması ve vücut için gerekli bazı bakterileri de öldürerek bağışıklık sistemindeki dengeyi bozması nedeniyle hem gereksiz hem de sakıncalıdır.

Nezle, bazen bir sinüzit belirtisi olarak da görülebilir. Sinüziti olan şahıslarda sık sık burun tıkanıklığı ve akıntı olur. Bu akıntının genellikle iltihabi bir görünümü vardır. Sinüzit, rinoskop ve röntgen ile teşhis edildikten sonra tedavisi yapılmalıdır.

 

 

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: