Bilim Sağlık Tarihçe

ORGAN NAKLİ TARİHÇESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Organ transplantasyonu ya da organ nakli organ donörü tarafından verilen sağlam organ parçası ve ya tamamının, alıcının hasarlı veya çalışmayan organı yerine koymak amacıyla bir vücuttan diğerine nakledilmesidir. Organ donörü yaşayan kişi veya kadavra olabilir.

Sadece Amerika’da 120.000 den fazla insan, organ donörü bekliyor.

Bilinen İtalyan usulünün orijinal resmi

Bologna, Italya, 1568

Cerrah olan Gaspare Tagliacozzi, daha fazla bilgiye sahip olabilmek için ölüm hastanesinde çalışmaya başladı. Burada idam edilen mahkumların vücutlarını inceliyordu. İncelemeleri sayesinde,  anotomi ve ameliyat teknikleri hakkında önemli bilgiler elde ediyordu. Tagliacozzi, 20 yıl boyunca çalışarak, oldukça zor ameliyatları başarmasıyla nam salmıştır. Bunların arasında, Rekonstrüktif yüz ameliyatıda yer alıyor. Sözde İtalyan usulü; İtalyan cerrahlar, nesiller boyu bu prosedür üzerine çalışmış fakat,  başarılı olamamış ya da edindikleri bilgileri yazmamışlardı. Tagliacozzi, hastanın kolundan aldığı etle, yaralanan ya da kanserle eriyen burun, dudak ve kulakları tekrar yapmayı başarmıştı. Deri, teknik olarak vücudun en geniş organıdır. Bu ilk deri nakilleri İtalyan usulünü, Tagliacozzi sayesinde bilinen bir organ nakli haline getiriyor. Ama bu çığır açan nakil Tagliacozzi’nin ölümüyle sona eriyor. 300 yıl sonra Tagliacozzi’nin yöntemi tekrar keşfediliyor.

 

 

 

Olomouc, Moravia, 1905,

Göz doktoru , modern organ naklinde ilk buluşu gerçekleştiriyor. Şimdi Çek Cumhuriyeti olarak bilinen yerde Dr. Zirm, 11 yaşındaki bir çocuk üstünde çalışıyor. Kaza sonucu çocuğun 2 gözüne birden metal parçalar saplanmıştır. Doktor faydalı olabilecek bir şeyler denemeye karar verir. Fakat, pek başarılı olamaz. Bu küçük çocuk, görme duyusunu yitirir. Başarısız olan Zirm, çocuğun 2 gözünü de alır, fakat çocuğun gözlerini boşa feda etmiş olmasını istemez. Bu sebeple kör bir işçi çağırarak,  insanda göz dokusu naklini denemeye karar verir. Yüzyıl boyunca diğer doktorlar bu tarz girişimlerde başarısız olmuşlardır. Ama Zirm, farklı bir şey dener. Nakledilen korneaları dışarıdan diker ve ameliyat başarılı olur. İşçi adamın tek gözü görmeye başlar. Zirm’ün yöntemi kornea hasarının tedavisinde yeni bir model olarak kabul görüyor. İşte bu sayede, organ naklinde devrim başlamış oluyor.

 

 

Boston, 1954

Doktor, Joseph Murray ve ekibinideki diğer doktorlar. ilk başarılı böbrek naklinin yapıldığı tek yumurta ikizi

Richard Herric, böbrek hastasıydı ve böbrek nakline ihtiyacı vardı. İkiz kardeşi Robert, böbreklerinden birini vermeyi önermişti. Bu işlem daha önce yapıldıysa da vücut organı ret ettiği için hastalar birkaç gün içinde ölmüştü. Doktor Joseph Murray’ın bu konuda farklı bir çalışması var.  Böbrek naklini bir köpek üzerinde denediler ve köpekten alınan böbrek ameliyat masasına konuldu, akabinde aynı köpeğin farklı kısmına nakledildi. Sonuç; böbreğin fonksiyonları, vücudun bağışıklık sistemine saldırmadı. Tek yumurta ikizleriyle çalışan doktor Murray, ekibiyle beraber böbrek naklini denemeye karar veriyor ve işe yarıyor. Richard’ın vücudu böbreği ret etmiyor ve bir tarih yazılıyor. Bir insandan diğerine ilk başarılı organ nakli gerçekleşmiş oluyor. Joseph Murray, 1990 yılında organ ve hücre transplantasyonu ile ilgili keşiflerinden dolayı Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmıştır.

Nakil ve vücudun bağışıklık sistemi üzerine bu yeni anlayış her şeyi değiştiriyor. 1960’larda ilk akciğer, pankreas, karaciğer ve kalp nakilleri yapılıyor.

1968’de Amerika’da organ bağışı kartı çıkarılıyor. Bu öldükten sonra organları bağışlamak isteyen 18 yaş üstü herkes için yasal bir belgedir.

 

 

 

 

Washingtion, 1983

Nakil hastalarını daha uzun süre yaşamalarını sağlayacak büyük bir gelişme kaydediliyor. İlaç, bağışıklık sisteminin aktivitesini yavaşlatıp daha fazla organ nakline imkan sağlıyor ayrıca nakil edilen organı, vücudun ret etmesine de çözüm oluyor. 1 yıl sonra yeni bir ilaç kullanılıyor bu sayede kalp nakli yapılan hastaların 3/2’si 5 yıl ya da daha fazla yaşıyor. Organ naklindeki başarı listesi bunun gibi örneklerle uzamaya devam ediyor. Daha etkili bağışıklık baskılayıcı ilaçların geliştirilmesiyle birlikte, nakiller artan sayıda ölümcül hastalıklar için kabul edilmiş bir tedavi haline gelmiştir.

Nakil edilen organların sağlığının korunması; nakil alan kişileri ölüm, yeniden nakil veya diğer travmalardan korur. İmmunosupressif ilaçlar bu ikili korumalar için şarttır, ancak yüksek maliyetleri çoğu transplant alıcılarının ödemeleri için maddi yardıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

 

Barcelona, Spain, 2010

Oscar adında 31 yaşındaki İspanyol çiftçi silah kazası geçiriyor. Bu kaza sonucu, kendi başına nefes alıp yemek yiyemez hale geliyor. Bu sebeple Oscar’a Dünyanın ilk komple yüz nakli yapılıyor. Ameliyat 30 kişilik bir ekiple tam 24 saat sürüyor. Doktorlar donörün çene, burun, elmacık kemikleri, kaslar, dişler ve göz kapakları da dahil tüm yüzünü kaldırıp, yaralı adamın yüzüne maske gibi yerleştiriyor. 1 ay sonra hastanın yüzü ameliyatın başarılı geçtiğini gösteriyor.

 

KAYNAK: Discovey Science

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: