Bilim Son Makaleler

ORGANİK BİLEŞİKLERİN SINIFLANDIRILMASI

Tarafından yazılmıştır admin

Karbon, diğer birçok elementten daha fazla bileşik oluşturur, çünkü karbon atomları yalnızca tekli, ikili ve üçlü karbon-karbon bağlan değil, zincir ve halka yapısı içinde birbirleriyle bağ oluşturma yeteneğine sahiptir. Karbon bileşikleri ile ilgilenen kimya dalı organik kimyadır.

Organik bileşiklerin sınıflandırılması içerdikleri işlevsel gruplara göre yapılabilir. İşlevsel grup, ana molekülün kimyasal davranışlarından büyük oranda sorumlu olan atomlar grubudur. Aynı türde işlevsel grup ya da gruplar içeren farklı moleküller benzer tepkimeler verirler. Buna göre, az sayıda işlevsel grubun özelliklerini öğrene­rek birçok organik bileşiğin kimyasal davranışlarını anlayabiliriz.

Tüm organik bileşikler hidrokarbonlar olarak bilinen bir gruptan türemiştir, çünkü bunlar sadece hidrojen ve karbondan oluşurlar. Yapılarına göre hidrokarbonlar, şarbon­lar, alifatik ve aromatik olmak üzere iki ana sınıfa ayrılırlar. Alifatik hidrol ‘tonlar benzen grubu ya da benzen halkası içermezken, aromatik hidrokarbonlar ya da daha fazla benzen halkası içerirler.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: