Bilim Nedir Yaşam

PANAX (Panax quinquefolius) = GİNSENG NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

PANAX (Panax quinquefolius)

GİNSENG KÖKÜ

Almanca ginseng, İngilizce ginseng, Fransızca’da da yine ginseng olarak isimlendirilen panax, Aroliaceae familyasından kısa boylu bir bitkinin köküdür. Kesin bir şekilde, baharat bitkisi sayılmaz. Bu bitkiyi hangi kategori içerisinde sıralamak zorunluluğunu, araştırmacılar da hâlâ bilmemektedirler. Çünkü bu bitkinin tıbbî değeri çok az araştırılmıştır.

Pancar yumrusu şeklinde, altın sarısı renginde, kankurutan bitkisine benzeyen panax kökü, diğer saponinler altında glikozit ve phytosterin içermektedir. Bitki, Mançurya ve Kore’de yabani olarak ortaya çıkmıştır. Kore ve Kuzey Amerika’da da yetiştirilen panax’ın, Kore’de yetiştirilmesi devlet tekelindedir.

Doğuda panax kökleri, erkeklerin gücünü ve canlılığını artırdığı için, meşhur olmuştur. Modern işletmeler, Aphrodisracum olarak, iktidarsızlıkta, kuvvet ve ateş düşürücü ilâç olarak faydası nedeniyle, panax’tan, sözde yaşamı uzatan drajeler olarak söz etmektedir. Bir İngiliz yazar, bu sunuşu şüpheyle yorumlamıştır. Yüzyıllar boyunca bu panax kökleri, hemen her şeye karşı bir ilâç gibi kullanılmıştır.

 

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: