Nedir Son Makaleler

PİL NEDİR, NASIL ÇALIŞIR

Tarafından yazılmıştır admin

Pil, elektrikli aletlere kolayca enerji sağlayan, taşınabilir bir enerji deposudur. Piller, ihtiyaç duyulan görevlerine bağlı olarak çok farklı şekillerde ve ölçülerde üretilebilir.

Pili kim icat etti?

İtalyan bilim insanı Alessandro Volta ilk çalışabilir pili 1800 yılında icat etti.

Pilin tarihçesi 

Kurbağa bacaklarının kasılması Volta’ya pil icat etme fikri verdi. 1790 yılında, Volta’nın arkadaşı Luigi Galvani, yeni kesilmiş kurbağa bacağının iki farklı metal ile temas ettiğinde kasıldığını fark etti. Volta, bu kasılmaya elektriğin neden olduğuna inanıyordu.

Volta, farklı metallerin tuzlu suyla temasının elektrik ürettiğini keşfetti. Volta’nın ürettiği ilk pil, tuzlu su ile ıslatılmış mukavvalarla birbirinden ayrılmış, üst üste metal disklerden oluşuyordu.

Pil nasıl çalışır?

Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. El fenerinde kullanılan türden sıradan bir pilin kalın ve siyah bir kimyasal macunla birbirinden ayrılmış iki elektrotu vardır. Elektrotlardan biri pilin gövdesini oluşturan çinkodur. Pilin ortasında yer alan diğer elektrot ise karbon çubuktur.

El fenerinizi açtığınızda, macun ve çinko gövde arasındaki tepkime elektrik üretir. Üretilen bu elektrik bir elektrottan ampule, oradan da diğer elektroda geçer.

Pillerin zamanla geçirdiği değişimler

Yeniden şarj edilebilen piller geliştirildi. Bu sayede çöpe atılan ve zararlı kimyasal içeriğiyle çevreye zarar veren pillerin sayısı azaldı. Bazı piller farklı kimyasal maddeler kullanır ve çinko-karbon pillerden daha uzun ömürlüdür.

İlgili icat

Yakıt hücreleri, kimyasal enerjiyi elektriğe dönüştürmenin başka bir yoludur. William Grove yakıt hücrelerini 1839 yılında icat etti. Yakıt hücreleri elektrik üretmek için oksijen ve hidrojen kullanır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: