Bilim Nedir

POLEN

Tarafından yazılmıştır admin

Polen araştırmalarının ilk yapıldığı, tarihsel inceleme ve tahlillere yol açan ilk çalışma Dr. L. Von Post tarafından 1916’da İsveç’te başlamıştır. Sonra Dr. O. Erdtman polenleri birbirinden ayırt etmek için temel bir kitap yayımlamıştır. Bu kitaba palinologların konferans kitabı denir.

EKZİN NEDİR ?

Polen birden fazla hücre içeren minyatür bir organizmadır. Etrafı sporoderm denilen bir kabuk tarafından çevrilidir. Bu kabuğun dış kısmında bulunan ve ekzin diye adlandırılan tabaka organik dünyasının bilinen en dayanıklı maddesi olup palinolojik (polen sporlarını inceleyen bilim dalıdır) araştırmaların da önemli bir konusunu oluşturmaktadır. Ekzin, asitlerin ve enzimlerin sebep olacağı bozulmaya karşı çok dirençlidir. Bunu yanında yüksek sıcaklık ve basınç ortamlarından da etkilenmez. 260 derece sıcaklığa kadar dayanabilmektedirler.

Ekzinin yapısı bazı araştırmacılara göre politerpen bazılarına göre karoteneoid oksit polimeri ya da karoten esterlerinin asimile edildiği izotop yapıda bir gövdedir. İçeriğinde enzim gibi bazı moleküllerin bulunuyor olması canlı olduğu görüşünü de doğurmuştur. Ekzinin hemen altında intin diye bilinen ikinci bir tabaka bulunmaktadır. Selüloz ve pektin yapısındaki bu tabak fazla dayanıklı olmayıp kolay bozulmaktadır.

Son araştırmalarla ekzinin manto adı verilen bir örtü ile kaplı olduğu bulunmuştur. Protein, yağ ve karbonhidratlardan oluşan bu örtünün döllenmede önemli görevleri vardır. Bazı alerji uzmanlarına göre polenlerin alerjik etkisi polenin içerisindeki proteinlerden değil, manto tabakasındaki proteinlerden kaynaklanmaktadır.

Polienin içinde büyük gövdeli bir hücre (vejetatif hücre) ile bunun içerisinde yerleşmiş gibi duran 2 sperm hücresi ya da generatif hücre bulunmaktadır. Bunlardan vejetatif hücre çimlenme esnasında poleni beslemektedir. Generatif hücreler iri çekirdekli belli belirsiz sitoplazmalı olduklarından bazı kaynaklarda yanlış olarak generatif çekirdek olarak da isimlendirmektedirler.

Polenler çoğunlukla elipsoid yapıdadırlar. Bitkiden ayrıldıklarında büyük çoğunlukla tekdirler. Bununla birlikte fundagillerde dörtlü gruplar halinde veya akasyada küme şeklinde bulunmaktadırlar. Büyüklükleri oldukça değişkendir, örneğin kayın ağacında (fagus) 2, kabakta 200 mikron çapındadır. Diğer bitkilerin polen çapları 2 ila 200 mikron arasında değişmektedir.

Polenlerin büyük çoğunluğunun yüzeyinde apertür adı verilen delik (por) ve/veya yarıklar (kolpa) bulunmaktadır. Bu oluşumları taşımayanlar ineperturat olarak adlandırılır. Porların olduğu yerde ekzin delinmiş, kolpaların olduğu yerde ise incelmiştir. Bazı polenler sadece por bazıları sadece kolpa bazılarıysa hem por hem de kolpa taşımaktadır. Por ve kolpa sayıları bir, üç veya daha fazla olabilir. Kolpalar genel olarak bir kutuptan diğerine uzanırlar. Porların konumu ise değişiktir. Hem kolpa hem de por taşıyan polenlerde bunların sayıları birbirine eşit olup porlar ekvator çevresinde yer almaktadır. Polenler por ve kolpa sayılarına göre momoporat, monokolpat, triporat, trikolpat, monokolporat ve trikolporat şeklinde adlandırılır.

Polenlerin bir diğer özelliğiyse ekzin yüzeyinin süslemesi (ornamentasyonu) dir. Pek az polenin yüzeyi düz iken çoğunu yüzeyi ağsı, siğilli ve dikensi çıkıntılı süsler taşımaktadır. Süslerin tipi, konumu gibi özelliklerde polenlerin tanımlanmasında kullanılmaktadır.

AEROPALİNOLOJİ NEDİR ?

Havanın polen içeriğini ve bunların saatlik, günlük ve yıllık dalgalanmalarını inceleyen bilim dalına aeropalinoloji denir. Genellikle havanın polen içeriği sabah saatlerinde en yüksektir. Öğleden itibaren giderek azalır ve akşam saatlerinde en alt seviyeye iner. Yağmurlu havalarda hemen hemen hiç bulunmaz. Türkiye’ de nisan ve haziran ayları arasında polen yoğunluğu en yüksek olup temmuz ayıyla birlikte yoğunluk azalmaya başlar.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: