Güncel Nedir Yaşam

PORTAKAL

Tarafından yazılmıştır admin

Yeryüzünde en çok yenen meyvelerden biri olan portakal, kışın en fazla ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerin paketlendiği bir şifa kaynağıdır. Portakalı çok iyi tanıdığımızı zannederiz. Oysa ki, bu meyve konusunda bildiklerimiz, oldukça yetersizdir.

Çiçeklenme mevsiminde bir portakal bahçesinde bulunuyorsanız, mis gibi bir havayı teneffüs ediyorsunuz demektir. O güzel çiçekler, 6 ay sonra sulu bir portakal haline geleceklerdir. Olgunlaşmasının asıl mevsimi sonbahar sonu ve kış başı ise de, bugün pek çoğalmış çeşitleri sayesinde, bütün yıl portakal yetiştirilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Ev kadınları manavda yeşil lekeli portakalları ham oldukları korkusuyla bir türlü almaya yanaşmazlar. Hâlbuki portakalın kabuğundaki yeşil renk, sadece klorofil olup, meyvenin olgunlaşması sırasında, havanın normalden daha sıcak olduğunu göstermektedir. Satışa çıkarılacak portakallar, ambalaj müesseselerine geldiklerinde hala yeşil kabuklu iseler, özel odalara alınırlar. Burada 24-72 saat yüksek sıcaklığa maruz bırakılırlar; havaya karıştırılmış az bir miktar etilen gazı, bu esnada kabuğun yeşilliğini soldurur. Bu muameleden sonra portakal sararmış olarak piyasaya çıkarılırsa da, renk değişikliğinin meyvenin tadı ve gıda değeri üzerinde hiçbir tesiri olmaz.

Portakal, domates, muz ve diğer bazı yemişlerin aksine, koparıldıktan sonra olgunlaşmağa devam etmez.

En iyi portakalları satın almak için, görünüşlerine aldanmak yerine, dokunma hissinize güvenin. En sulu portakallar ağır olanlarıdır; ince kabuklular, kalın kabuklulardan daha suludur. Bununla beraber kalın kabuklu olan Yafa gibi bazı portakal cinsleri, yenmek için oldukça idealdir. Meyvenin büyüklüğü ile cinsi ve lezzeti arasında fazla bir ilişki yoktur.

Portakalın bünyesinde, insana faydalı olan en az 23 gıda maddesi vardır. Özellikle C vitamini (askorbik asit) bakımından zengin olan bu meyve, ayrıca meyve şekerleri, fosfor, demir, B1, B2 vitaminleri ve niasin ihtiva etmektedir. Doktorlar zayıflamak isleyenlere, tansiyonu yüksek olanların ve mide ülserinden mustarip bulunanların yemek listesine portakalın dahil edilmesini tavsiye etmektedir.

Portakal suyu, kullanılmadan evvel süzülmemelidir. Çünkü kabuğu maden ve vitamin bakımından çok zengindir. Portakal suyu, zannedildiğinin aksine, üstü kapalı olmak şartıyla, vitaminlerden bir şey kaybetmeden, uzun müddet buzdolabında muhafaza edilebilir.

Yeryüzünde en çok portakal yetiştirilen ülkeler, Akdeniz ülkeleri, Avustralya, Brezilya, Japonya, Hindistan, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Çin’dir.

Sanayileşmiş ülkelerde portakalın çekirdeklerinden oleamargarin, nebati yemek yağları ve her hangi bir rengi suni ipeği tespit eden bir boya çıkarılmaktadır. Kabuğu renkli tabakasından, harp gemilerinin boyanmasında kullanılan tepen ve karoten adlı bir madde çıkarılmaktadır. Portakalın beyaz kabuğundan ise harikulâde bir jelatin olan ve derin yaraların ilk tedavisinde kullanılan pektin elde edilmektedir. Bu muamelelerden arta kalan meyve eti, çekirdek ve kabuklar, sığırların beslenmesine yaramaktadır.

Ya pektin imalâtında kullanılan kabukların yıkandığı sular? Son araştırmalarda bu suyun % 10 nispetinde saf şeker ihtiva ettiği keşfedilmiştir. Ondan da şeker pekmezi yapılmaktadır.

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: