Kim Kimdir

ROBERT KOCH KİMDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Robert Koch, 11 Aralık 1843 tarihinde, Yukarı Harz Dağları’ndaki Clausthal’da doğdu. Kalabalık bir ailenin çocuğuydu. Maden müfettişi olan babası ona derin bir seyahat tutkusu, annesi de doğayı sevmeyi aşılamıştır.

Beş yaşındayken gazetelerin yardımıyla okumayı öğrenmiş ve ebeveynlerini şaşkına çevirmiştir. Bu, sonraki hayatında göstereceği karakteristik zekasını ve sistemli kalıcılığını öngören bir başarıydı.

Koch 1862 ile 1866 yılları arasında Göttingen Üniversitesi’nde tıp eğitimi görmüştür. 1866 yılında mezun olmuş ve hekimlik hayatına başlamıştır.

1867’de, Hamburg’daki Genel Hastanede Asistan olarak bir süre çalışmıştır. Daha sonra 1869’da Posen Eyaletin’de Bölge Sağlık Görevlisinin Sınavı’ndan geçmiş ve 1870’de Franco-Prusya savaşında gönüllü olarak hizmet vermiştir. 1872’den 1880 yılına kadar Wollstein Bölge’sinde sağlık memuru olarak çalışmıştır. Burada, onu bilimsel çalışmalarda bir adım öne çıkaracak araştırma çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Araştırmalarını kendi evinde kurduğu bir laboratuarda sürdürmekteydi.

Robert Koch’ un Çalışmaları

Koch’un ilk araştırma konusu, koyun ve sığırları hasta eden, ayrıca insanlara da bulaşan şarbon hastalığıydı. Şarbon hastalığına bakterilerin neden olduğu daha önceden Pollender, Rayer ve Davain tarafından bulunmuştu. Ev yapımı şeritler vasıtasıyla, çiftlik hayvanlarından aldığı şarbon basili farelere aşıladı ve farelerin hepsinin basil tarafından öldüğü görülmüş, sağlıklı hayvanlardan alınan kanın aşılandığı farelerde ise hastalık gözlemlenmemiştir. Bu da hastalığın şarbon geçiren hayvanların kanıyla bulaşabileceğini göstermekte, yani diğerlerinin çalışmalarını doğrulamaktaydı.

Koch bu çalışmayı daha da geliştirdi ve üç yıl boyunca tüm boş zamanlarını, yaşam döngüsü de dahil olmak üzere hastalığa karşı neler yapabileceğini bulmaya harcadı. Koch, şarbon dokusunun bir hayvanın ölümünden sonra uzun süre yaşayan sporları ürettiğini keşfetti. Ayrıca bu sporların antraks mikrobuna dönüşebileceğini ve diğer hayvanlara bulaşabileceğini kanıtladı.

Daha sonra insanları özel olarak etkileyen mikropları araştırmaya başladı. 1878’de kan zehirlenmesine ve septisemiye neden olan mikrobu tespit etti. Ayrıca deney yürütmede, birçok bilim adamının deneylerini gerçekleştirme biçimini etkileyen yeni teknikler geliştirdi. Enfekte kanın septisemi mikrobunu içerdiğini biliyordu, ancak bu mikropları mikroskopta göremedi ve bu nedenle kanıt olmadan diğer bilim adamlarını doğru olduğunu düşündüğüne inandıramadı.

Koch, metil menekşe boyasının lekeleyerek mikroskop altında septisemi mikrobu ortaya çıkardığını keşfetti. Ayrıca mikrobu insanlara gösterebilmek için fotoğrafladı.

Koch ayrıca hangi mikrobun bir enfeksiyona neden olduğunu kanıtlamak için bir yöntem geliştirdi. Çalışmaları, 1880 yılında Berlin’deki İmparatorluk Sağlık Ofisinde görevine getirildiğinde ödüllendirildi. Koch, patates ve jelatin karışımını kullanarak saf kültür mikrobunu geliştirme tekniğini mükemmelleştirdi. Bu, mikropların daha iyi incelenmesine olanak sağlamıştır.

Koch 1881’de Berlin’de bir araştırmacı ekibi toplamış ve on dokuzuncu yüzyılın en kötü hastalıklarından biri olan tüberküloz üzerinde çalışmaya başlamıştır. TB mikrop, şarbon dokusundan çok daha küçüktü, bu nedenle aramak zordu. Koch ve ekibi, boya tekniğinin daha özel bir sürümünü kullanarak TB mikrobunu araştırdı. Mayıs 1882’de Koch ve ekibi mikrobu bulduklarını açıkladı. 1883 yılında ise koleraya sebep olan vibrio bakterisini keşfetmiştir.

1900’a gelindiğinde, hastalıklara neden olan 21 mikrop sadece 21 yıl içinde tespit edilmişti. Bu başarıyı Koch kendi sözleriyle şöyle ifade etmektedir,”Doğru yöntem bulunur bulunmaz keşifler, ağaçtan olgunlaşmış elmalar kadar kolay geldi.”

Robert Koch, Mirası Nedir?

Bugün bulaşıcı olduğunu bildiğimiz bir çok hastalığın nedeni bilinmiyor ve bu hastalıklara görünmeyen güçlerin neden olduğu inancı vardı. Şarbon, Tüberküloz ve Kolera gibi salgın hastalıklardan birçok insan yaşamını yitiriyordu. Robert Koch, bulaşıcı hastalıklara bakterilerin neden olduğunu keşfetmiştir. Diğer bilim insanlarının tüm dünyada kullanabileceği araştırma teknikleri geliştirmiştir. Tüm bu çalışmaları sonunda 1905 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmıştır. Koch’un çalışmaları “bakteriyoloji” temelini oluşturmaktadır.

 

Kaynak :
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1905/koch-bio.html
http://www.historylearningsite.co.uk/a-history-of-medicine/robert-koch/

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: