Güncel Kim Kimdir Tarihçe

RÖNTGEN’İN X IŞINLARI

Tarafından yazılmıştır admin

Karl Wilhelm Röntgen (1845-1923)

X-Işınlarının keşfi tarihte ilk kez vücudun içini gösteren bir pencere açtı.

Karl Wilhelm Röntgen, Wurzburg Üniversitesinde katot ışınlarıyla ilgilenen bir fizik profesörüydü. Katot ışınları, Crookes tüpü olarak da bilinen, vakum oluşturulmuş cam kaba, voltaj uygulandığı zaman bir uçtan diğer uca seyahat eden ve elektron olarak bilinen elektrik taşıyıcılarıdır.

Röntgen, ışık almaması için siyah bir mukavvaya sarılmış bir tüple, karartılmış bir laboratuvarda çalışıyordu. Akımı açtığında, yakınındaki floresan bir perdenin ışıl ışıl parladığını gördü. Bu, Crookes tüpünün, mukavva tüpten geçebilen bazı görünmez ışınlar ürettiği anlamına geliyordu. Elini, tüp ile perde arasında koyduğunda, elindeki kemiklerin görüntüsünü perdede gördü. Oyun kartları, bir kitap, bazı ahşap türleri, sert kauçuk ve farklı metal türleriyle yaptığı deneyler sonucu, bu ışınların kurşun hariç her şeyin içinden geçebildiğini keşfetti.

Röntgen keşfine X-ışınları adını verdi ve bulgularını Über Eine neue Art von Srahlen (Yeni Bir X-işını Türü) adlı kitabında yayımladı. Yaptığı keşfin haberleri kısa sürede yayıldı ve 1901’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Tıp çevrelerinde yarattığı heyecanla birlikte, yeni keşfin “dikizciler” için bir araç olacağı endişeleri de vardı. O kadar ki, bir firma, bu tür durumlardan sakınmak için X-ışını geçirmeyen iç çamaşırları ürettiğini duyurdu.

X-ışını teknolojisi geliştikçe, kırılan kemiklerin tanısı için ve kurşunların yerini tespit etmek amacıyla kullanılır oldu. Röntgen ayrıca X-ışınlarına maruz kalmanın cildi yakabileceğini keşfetti. Hekimler de bu bilgiyi et benlerini yakmak ve diğer dermatolojik durumları tedavi etmek için kullandılar.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: