Yaşam

SAF SIZMA ZEYTİNYAĞI NASIL YAPILIR?

Tarafından yazılmıştır admin

İnsanlar yaklaşık olarak 5.000 yıldan beri zeytinyağı üretiyorlar. Zeytinyağı üretiminde birinci İspanya, ikinci İtalya, üçüncü Yunanistan, dördüncü ise Türkiye’dir. En kalitelilerinin ise İtalya’nın Toskana bölgesinden elde edildiği söylenebilir. Toskana güzel mimarisi, ufak köy çiftlikleri ve yetiştirilen sayısız zeytinlik alanlarıyla İtalya’nın en güzel yerlerinden birisidir. İtalya, 2.5 milyon ağacıyla ürettiği 500 tonluk zeytinyağı sebebi ile bu alandaki lider ülkelerden biridir. Bilindiği üzere saf sızma zeytinyağı oldukça değerlidir. Bu arada düşük kaliteli zeytinyağları sadece mutfakta değil; kozmetik ürünlerde, eczacılıkta ve hatta yakıt üretiminde kullanılmaktadır.

 

Zeytin; ağaçta yetişen bir meyve, zeytinyağı ise onun suyudur aslında. Bir yağın sızma olarak kabul edilebilmesi için asit oranının %0.8 den düşük olması gerekmektedir. Eğer zeytinleri geç toplarsanız asit oranları yüksek olur, erken toplarsanız da içinde yeteri kadar yağ barındırmazlar. Bu sebeple zamanlama oldukça önemlidir. Zeytini toplarken olgunlaşmış olması gerekmez, aranılan özellikle meyvelerin dolgun olmasıdır. Bu özellik, zeytinyağında aranılan lezzet ve niteliğini verecek olan şeydir.

Hasat zamanı geldiğinde toplanan zeytinlerin 20 kg ından 4 kg kadar zeytinyağı elde edilir. Aromalarının ve tazeliklerinin korunması için, zeytinlerin toplanmalarının ardından yaklaşık olarak 8 saat içinde preslenmeleri gerekir. Çünkü zeytinler bekletilirse fermente olur ve bu durum zeytinyağının kalitesinin düşmesine sebeptir. Toplanan zeytinler preslenmek üzere gönderilir ve zeytinler bir tankın içine boşaltılır. Mahsul önce yıkanmak, saplarından ve yapraklarından ayrılmak üzere bir bölüme gönderilir. Ardından zeytinin yağını bırakabilmesi için ezilmesi (preslenmesi) gerekir. Ezilen zeytinler ortalama 1 saat kadar karıştırılırlar. Yağın, posa ve sudan ayrışması gerekir. Saf ve sızma zeytinyağı olarak sınıflandırılabilmesi için bu ayrışma işleminin kimyasallardan ve ısıdan yardım alınmadan yapılması gereklidir. Dakikada 3.000 tur attıran bir sistemden yararlanılıp, merkez-kaç kuvveti uygulanır. Bu sayede yağ ve su birbirinden ayrılmış olur. Böylelikle sızma zeytinyağı elde edilmiştir. Ancak henüz saf sızma zeytinyağı değildir. Haftalarca sürecek olan bekletme işleminin ardından gereksiz maddeler dibe çöker, sonuçta saf sızma zeytinyağı elde etmiş oluruz. Zeytinyağın kalitesini test eden uzmanlar vardır. Renk, koku ve tat açısından değerlendirme yaparak kalite sınıflandırması yapılır. Uzmanlar yağı şu parametrelere göre değerlendirirler; yakıcı, acı, ekşi, tatlı, taze, yakıcı.

Zeytinyağı sıcaklıktan, ışıktan etkilenmektedir. Işıksız ve serin yerlerde muhafaza edilmesinin sebebi budur. Mor-ötesi ışınlar zeytinyağının oksitlendirip bozabilir. Bunun çözümü zeytinyağını koyu yeşil camların içinde şişelemektir. Çünkü koyu yeşil cam mor-ötesi ışığını engelleyen iyi maddelerden birisidir. Son olarak şişelerin kapakları takılır ve etiketlenirler. Artık saf sızma zeytinyağı hazırdır.

 

KAYNAK: Discovery Science

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: