Bilim Nedir

SAKARİN NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Sakarin, şeker yerine kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Sakarin, şekerden 300-500 kat daha tatlıdır.

Sakarini kim icat etti?

Sakarin, Alman Constantin Fahlberg tarafından 1879 yılında Amerika’da icat edilmiştir.

Sakarinin Tarihçesi

Sakarin tesadüfen icat edildi. 1879 yılında Amerikalı kimyager Ira Remsen ve onun Alman öğrencisi Constantin Fahlberg kimyasal tepkimeleri araştırıyordu. Fahlberg laboratuvarda çalıştıktan sonra ellerini yıkamamıştı.

Akşam yemeği sırasında, yediği ekmeğin tatlı olduğunu fark etti. Laboratuvardaki çeşitli kimyasalları test ederek ekmekteki kimyasal tatlılığın hangisinden kaynaklandığının peşine düştü. Fahlberg, Latince şeker anlamına gelen saccharum kelimesinden hareketle bu kimyasala sakarin adını verdi.

Sakarin nasıl çalışır?

Tat alma tomurcukları, tatlı, ekşi, tuzlu ve acı gibi özel tatlara karşı duyarlıdırlar. Tat alma tomurcukları, tat alıcıları olarak adlandırılan özel sinirlerin kümelenmiş halidir. Şeker bize tatlı gelir çünkü şeker molekülleri tatlı tat alıcılarımızla tepkimeye girer. Sakarin molekülleri, tatlı alıcıları ile (reseptörleri) tepkimeye girmeye uygun biçimdedir. Tat alma tomurcuklarımız, sakarini şeker zannederek aldanır.

1983 yılında, aspartam adlı başka bir tatlandırıcı Amerika’da piyasaya sürüldü. Aspartam, şekerden yaklaşık olarak 180 kat daha tatlı; diyet içeceklerde ve alkolsüz diyet içeceklerde kullanılıyor.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: