Bilim Teknoloji

SCUBA NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Yunuslar su altında nefeslerini 10 dk. kadar tutabilir, foklar ise bu konuda daha başarılı olup 30 dk. kadar su altında kalabilirler. Eğitimli bir insandaysa bu zaman çok daha az olup 2 dk. kadardır. Scuba takımı giyenlerse su altında 1 saat kadar kalıp metrelerce dibe dalabilirler. Scuba (Self Contained Underwater Breathing Apparatus), müstakil su altı nefes alma aparatı demektir.

M.Ö. 500 yunan ve iran savaşında ege denizinde çarpışma sırasında iran şahı 1. Serhas yunan savaşçı Silis’i esir aldı. Yunan tarihçi Herodotus, Silis’in bir bıçak ve bir kamış kullanarak su altında yüzdüğünü yazması scuba tarihini başlatmış oldu. Silis su altında iran askerlerine görünmeden yüzerek iran gemilerini tutan çapaların iplerini keserek ilk su altı nefes alma aparatını kullanmış oldu.

100 yıl sonra Aristo dalgıçların denizde keşif için dalgıç çanı kullanarak batık gemi enkazlarında hazine aradıklarını yazdı. Dalgıç çanı (The Diving Bell) suya batırıldığında içindeki havayı muhafaza eden ters çevrilmiş bir kazandır. Scuba’yı bundan daha ileriye götürmek için bin yıl geçecekti.

Floransa, İtalya, 15 y.y. Leonardo da Vinci Atlantik kodeksinde (Codex Anlanticus) maske ve tüp içeren bir dalgıç kıyafeti çizdi. Tüp yüzeye çıkarak dipte yüzen dalgıcın nefes almasını sağlıyordu.

İngiltere, 1690 İngiliz mucit Edmond Halley dalma çanını dışarıyı gözlemleyebilecek şekilde penceresi olan ve havanın su üstünden gönderilen ağırlık bağlanmış bidonlar ve hortum yardımıyla su altına ulaştırıldığı tasarımı yapmıştır.

New York, 1871 doğu nehri altında Brooklyn köprüsü inşa ediliyordu. Köprünün güçlü ayaklarını yapmak için duba adı verilen oda boyutlarında bir dalgıç çanı 30 metreden fazla derinliğe indirilip nehrin dibine yerleştiriliyordu. İşçiler burada köprü ayaklarının temellerini kazıyordu. Oda içindeki basınç öyle yüksekti ki ciddi baş ve kulak ağrılarına sebep olmuş hatta kimi işçilerde ölüme yol açmıştır.

İngiltere, 1830 ingiliz mühendis Augustus Siebe su geçirmez dalgıç başlığını icat etti. Dalgıç elbisesi denilen su geçirmez dalgıç giysisiyle kullanıldığında dünyanın en gelişmiş dalgıç sistemi haline geliyordu. Bakır kaskın arkasında yüzeydeki havayla temas eden 2 tüp yer alıyordu. Dalgıçlar deniz altında yürüyüp çalışmalarına imkan sağlamak için 15 kg ağırlığında ayakkabılar giyiyordu ama kıyafet su alırsa dalgıç içinden çıkamayarak boğularak ölüyordu.

Kaçış ustası Harry Houdini bundan ders aldı. Houdini’nin kaçamadığı hiç olmamıştı ve bağlanma sorununa karşın ustaca bir çözüm buldu. Acil durumlarda ağ kısmı bel altından ayrılarak kaçmayı sağlayan bir elbise icat etti. Dalış konusunda yüzlerce yıllık gelişmeler insanlığın balık gibi yüzmesini sağlayamamıştı.

Paris, Fransa, 1943 Jacques – Yves Cousteau en büyük arzusu olan okyanuslardaki hayatı keşfedip belgelemek için su altında yüzerken nefes almanın başka bir yol bulması gerektiğini biliyordu. İlk modern scuba aleti olan aqua ciğeri (aqua-lung) icat etti. Tanka bağlı 2 hortum dalgıca su altında sıkıştırılmış havayı soluyarak nefes alma imkanı sağlıyordu ve taşınabilir bir aparattı. Paletlerle birlikte kullanıldığında squba dalgıcı balık gibi yüzebiliyordu. O güne kadar kimse okyanusları bu şekilde görmemişti.

Günümüzde squba sadece okyanusların keşfi için kullanılmıyor, astronotların uzayda çalışmak için eğitilmelerine de yardım ediyor. Nasa’nın nötr yüzme laboratuarlarında (NBL) bulunan squba dalış tankında 85 derece sıcaklıkta ve 12 mt. derinlikte astronotların yer çekimsiz ortamda çalışma hissi duymalarını sağlıyor. Uzay keşfi için olan bu çalışma dünaynın el değmemiş ortamlarının keşfi için tasarlanmış bir ekipman sayesinde gerçekleşiyor.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: