Sağlık Yaşam

ŞEKER ORANININ YÜKSEK OLDUĞU 11 YİYECEK VE İÇEÇEK

Tarafından yazılmıştır admin

Şekerli besinleri tüketme, obezite, kalp hastalığı, diyabet ve kanseri de beraberinde getirir.

Çok fazla şekerli besinler tüketmek sağlığınız için gerçekten çok kötüdür. Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskiyle doğrudan ilgilidir.

Birçok kişi şeker tüketimini en aza indirmek için gayret sarf etse de aslında şeker tüketmek çok basittir. Bu sebeplerden en önemlisi şeker olmadığını düşündüğümüz bazı gıdalar da dahil olmak üzere bir çok gıdanın gizli şeker içeriyor olmasıdır.

Aslında, “hafif” veya “düşük yağlı” olarak pazarlanan bir çok ürün dahi genellikle standart çeşitlerine göre daha fazla şeker içermektedir.

Amerikan Kalp Derneği yetişkin kadınların günde 6 ve erkeklerin ise 9 çay kaşığından fazla şeker tüketmemelerini tavsiye etmektedir.

Bir çay kaşığı şeker 4 gram içerir, bu yüzden kadınlar için günde 24 gram ve erkekler için 36 gram şeker en üst sağlıklı sınırdır. Günümüzde çoğu insan bundan çok daha fazlasını tüketmektedir..

Gerçekten canınız tatlı mı çekti, mutlaka kaliteli ve diyabetik ürünler seçmeniz faydalıdır. Bunu çoğumuzun çok sevdiği baklavada dahi yapabilirsiniz. 

Sizin için düşündüğünüzden çok daha fazla şeker ihtiva eden 11 yiyeceği ve içeceği sıraladık;

1.Düşük yağlı yoğurt

Yoğurt son derece besleyici bir gıdadır. Bununla birlikte tüm yoğurt eşit şekilde üretilmemektedir.

Diğer birçok düşük yağlı ürün gibi düşük yağlı yoğurdun da lezzetini arttırmak için şeker eklenmektedir. Örneğin, bir fincan (245 gram) düşük yağlı yoğurt, 12 çay kaşığı yani 47 gram kadar şeker içerebilir. Bu miktar bir kadın ve erkek için günlük alması gereken sınırdan çok daha fazlasına denk gelmektedir.

Ayrıca, yapılan araştırmalar neticesinde az yağlı yoğurt ve tam yağlı yoğurt sağlık açısından faydaları neredeyse aynıdır. Tam yağlı, doğal veya evde mayalanmış yoğurdu tüketmek en iyisidir. Şekersiz tatlandırılmış yoğurt yemekten kaçının.

2.Barbekü sosu

Barbekü sosuyla lezzetli bir marine veya dip sos yapabilirsiniz.

Ancak 2 yemek kaşığı barbekü sos yaklaşık 14 gram civarı şeker içermektedir. Barbekü sosun %40 kadarı saf şekerden üretilmektedir.

Çok fazla şeker yemediğinizden emin olmak için etiketleri kontrol edin ve en az miktarda şeker içeren ilave sosu seçin.

3.Ketçap

Ketçap, dünya çapında en popüler soslardan biridir, ancak barbekü gibi ketçapta düşündüğünüzden fazla şeker içerir. Ketçap kullanırken 1 çorba kaşığı ketçabın 1 çay kaşığı şeker içerdiğini unutmayın.

4.Meyve Suyu

Bütün meyveler gibi meyve suları da vitamin ve mineral içerir.

Sağlıklı bir seçim gibi görünen hazır meyve suları bu vitaminler ve minerallerle birlikte yüksek dozda şeker ve çok düşük miktarda lif içerir.

Tek bir bardak meyve suyu elde etmek için çok fazla meyveye ihtiyaç vardır, bu nedenle bütün bir meyve yiyerek kazanacağınızdan çok daha fazla şeker bir bardakta bulunmaktadır. Bu çok miktarda şekeri çabucak tüketmeye sebep olur.

Aslında kola gibi şekerli bir içecekte olduğu gibi meyve suyunda da az miktarda şeker olabilir. Şekerli meyve sodaları da meyve suları gibi şeker içerir ve sağlık açısından dikkat etmeniz gerekmektedir. En iyisi meyve yemek ve meyve suları tüketimini en aza indirmektir.

5.Spor İçecekleri

Spor içecekleri sıklıkla egzersiz yapanlar için sağlık için yapılan yanlış seçimlerdendir. Spor içecekleri egzersizin yoğun, uzun süre yapmış sporcuları hidratlamak ve beslemek için yapılmıştır. Bu nedenle, hızla kana karışabilen ve enerji için kullanılabilen yüksek miktarda şeker içerir.

Standart bir spor içeceği (500 ml) 8 çay kaşığı yani 32 gr. şeker içerir ve 159 kcal demektir.

Bir maraton koşucusu veya profosyonel atlet değilseniz, sadece su içmeniz egzersiz yaparken yeterli olacaktır.

6.Çikolatalı Süt

Çikolatalı süt aromalı kakao ve şeker ile tatlandırılarak üretilmiş bir içecektir.

Sütün kendisi çok besleyici bir içecektir. Sağlığımız için gerekli zengin bir kalsiyum ve protein kaynağıdır.

Sütün tüm besleyici özelliklerine rağmen, çikolatalı süt (200 ml) 2 çay kaşığı şeker içermektedir.

7.Granola

Granola yüksek miktarda kalori ve şeker içermesine rağmen düşük yağlı ve sağlıklı bir besin olarak pazarlanmaktadır. Granola ana besin olarak yulaftan oluşur. Yulaf dengeli bir tahıl olup karbonhidrat, protein, yağ ve lif içerir. Ancak granola yulaf yanında fındık ve balla karıştırıldığında şeker ve kalori miktarını artar. Buna ilave tatlandırıcılar eklendiğinde durum daha kötü olmaktadır. 100 gram granola yaklaşık 400 kaloridir ve 6 çay kaşığı şeker ihtiva eder

8.Aromalı Kahve

Hazır ve aromalı kahveler popüler olmakla beraber gizli şeker içermektedirler. Bazı kahve zincirlerinde aromalı kahveler 25 çay kaşığı kadar şeker içerebilir. Porsiyon başına eklenen 100 gram şeker 330 ml koladan alacağınız şekerin neredeyse 3 katına eşittir.

Şekerli içecekler ile kötü sağlık arasındaki güçlü bağ göz önüne alındığında, aromalı şuruplar ya da aromalı kahvelerden uzak durmak en iyisidir.

9.Buzlu Çay

Buzlu çay, soğutulmuş bir çay olup, genellikle şekerle veya şurup ile tatlandırılır. Dünyadaki çeşitli formlarda ve tatlarda popülerdir ve bu şeker içeriğinin hafifçe değişebileceği anlamına gelir.

Çoğu ticari olarak hazırlanmış buzlu çaylar, bir kutu kola kadar yaklaşık (330 ml) porsiyon başına yaklaşık 33 gram şeker içermektedir.

Çayı seviyorsanız, normal çayları için ya da herhangi bir şeker ilavesi olmayan buzlu çay tüketin.

10.Hazır Çorba

Çorba, genellikle şekerle ilişkilendirilen bir yiyecek değildir. Bütün malzemeler taze seçilip hazırlandığında sağlıklı bir besindir. Ayrıca sebze tüketiminizi çok fazla gayret göstermeden arttırmanın harika bir yoludur.

Çorbalardaki sebzeler, genellikle küçük miktarlarda ancak doğal şekere sahiptir. Ticari olarak hazırlanan pek çok çorbadaysa şeker de dahil olmak üzere bir çok katkı maddesi bulunur.

Bunu anlamak için, içindekiler listesine bakarak sakkaroz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, arpa maltı, dekstroz, maltoz ve diğer şuruplar bulunan hazır çorbalardan uzak durmak gerekir.

11.Kahvaltı Gevrekleri

Kahvaltılık gevrekler popüler, hızlı ve kolay bir kahvaltı besinidir. Seçtiğiniz tahılları özellikle de her gün yerseniz şeker tüketiminizi arttırabilir.

Özellikle çocuklara pazarlanan gevrekler çok fazla şeker içermektedir. Bazı 30 gr küçük porsiyonları 3 çay kaşığı yani 12 gr şeker içerebilir. İçindekileri kontrol edin ve lif açısından yüksek ilave şeker içermeyen gevrek seçmeyi ihmal etmeyin.

Yumurta gibi yüksek proteinli yiyeceklerle kendinize sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Kahvaltıda protein alma zayıflamada size yardımcı olacaktır.

Başka Bir Şey ?

Bu durumların önüne geçmenin en iyi yolu gizli şekerin ne olduğunu tam olarak bilmek veya yiyeceklerinizi evde yapmaktır. Eğer paketlenmiş gıda satın almanız gerekiyorsa içindekiler kısmını kontrol ettiğinizden emin olun.

Helen West

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: