UP Watch

Şemsiye, güneş ışığı ve yağmurdan korunma amaçlı taşınan, açılır ve kapanır bir gölgeliktir.

Şemsiyeyi kim icat etti?

 

Şemsiyeyi kimin icat ettiği kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen binlerce yıldır kullanıldığıdır. 1874 yılında İngiliz Samuel Fox çelik çubukları olan ilk şemsiyeyi icat etti.

Şemsiyenin tarihçesi

Hans Haupt

Şemsiye çok eski bir icattır ve aslında güneşlik olarak kullanılırdı. Şemsiye, bir çok ülkede efendilerini güneşten korumak için köleler tarafından taşınırdı ve bir nüfuz göstergesiydi. Şemsiye 1500’lü yıllarda Avrupa’da piyasaya sürüldü. O zamanın şemsiyeleri deriden, sapları ağaçtan veya fildişinden, çubukları da balina kemiğinden yapılıyordu. Çelik ürünler yapan bir şirketi yöneten Samuel Fox 1874 yılında günümüz şemsiyelerinde gördüğümüz açılır kapanır çelik çubukları icat etmiştir.

Şemsiye nasıl çalışır?

Şemsiyenin kumaş bölümleri koruyucu olarak adlandırılır. Bu koruyucular, su geçirmez kimyasallarla işlenmiş plastikten veya kumaştan yapılmıştır. Şemsiyenin açılmasını sağlayan çelik çubukların mafsallı bağlantıları vardır.

1927 yılında Alman Hans Haupt, katlanıp çantada taşınabilen ilk portatif şemsiyeyi icat etmiştir.

İLK ŞEMSİYE, ŞEMSİYEYİ KİM BULDU, KİM İCAT ETTİhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/ilk-şemsiye-şemsiyeyi-kim-icat-etti-samuel-fox-kimdir.png?fit=599%2C420https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/ilk-şemsiye-şemsiyeyi-kim-icat-etti-samuel-fox-kimdir.png?resize=150%2C150adminKim KimdirNedirSon Makalelerhans haupt kimdir,ilk şemsiye,ilk şemsiyeyi kim icat etti,ilk şemsiyeyi kim yapmıştır,Samuel Fox kimdir,Samuel Fox şemsiye,şemsiye hans haupt,şemsiyenin icadı,şemsiyenin tarihçesi,şemsiyeyi kim buldu,şemsiyeyi kim icat ettiŞemsiye, güneş ışığı ve yağmurdan korunma amaçlı taşınan, açılır ve kapanır bir gölgeliktir. Şemsiyeyi kim icat etti?   Şemsiyeyi kimin icat ettiği kesin olarak bilinmemektedir. Bilinen binlerce yıldır kullanıldığıdır. 1874 yılında İngiliz Samuel Fox çelik çubukları olan ilk şemsiyeyi icat etti. Şemsiyenin tarihçesi Şemsiye çok eski bir icattır ve aslında güneşlik olarak kullanılırdı. Şemsiye,...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası