Sağlık Yaşam

SİGARA VE KIRIŞIKLIK

Tarafından yazılmıştır admin

Sigara içmenin zararları sıkça bahsedilen konuların başında gelir. Peki, bu zararların görüntümüze de yansıdığını biliyor musunuz?

Dişlerde oluşan kötü görüntü, el ve parmaklarda sarılık, tırnaklarda zayıflama ve ciltte oluşan koyuluklar ve kırışıklıklar.

Sigara erken kırışıklık sebebi

Yaşlanmada her ne kadar kalıtsal özelliklerimizin etkisi büyük olsa da; beslenmenin, çevresel faktörlerin ve yapılan bakımların etkisi göz ardı edilemez. Cildimizin esnekliği ve sıkılığı, derideki kollajen miktarına bağlıdır. Bir tür protein olan kollajen, lifli bir yapıya sahiptir. Kollajen, erken yaşlarda deride bol miktarda bulunur ve vücuttaki dokuların birbirine tutunmasını sağlar. İçilen sigara vücuttaki kollajen üretimini azaltır. Daha az kollajen daha fazla kırışıklık demektir.

 

Sigara içmek kanda bulunan alyuvarların da azalmasına sebep olur. Bu da derinin renk kaybetmesine ve cildin soluk görünmesine sebeptir.

Kan yoluyla tüm vücuda taşınan oksijen deri hücrelerinin kendilerini yenilemesi için gereklidir. Sigara kullanan bir kişide damar büzülmesi (vazokonstrüksiyon) görülmesi olasıdır. Bu da vücuda daha az kanın yayılması, daha az oksijenin iletilmesi anlamına gelmektedir. Deriye iletilen oksijendeki azalma hücrelerin işlevlerini tam olarak yerine getirememesine ve deride de olumsuz değişimlerin oluşmasına sebep olur.

Burun ve dudak çevresinde yoğun kırışıklıkların ve gözaltı torbalarının daha belirgin olmasını istemiyorsanız o sigarayı söndürün.

Tek yumurta ikizi olan sigara kullanan ve kullanmayan iki kardeş arasındaki fark !

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: