Nedir Son Makaleler

ŞIRINGA

Tarafından yazılmıştır admin

Hipodermik iğne olarak da bilinen hipodermik şırınga vücudunuza ilaç vermek ve damardan kan almak için kullanılır.

Hipodermik şırıngayı kim icat etti?

Hipodermik şırınga, 1880’li yıllarda, birbirlerini tanımayan üç ayrı kişi tarafından icat edildi: Fransız doktor Frands Rynd, başka bir Fransız olan Charles Pravaz ve AIexander Wood adlı bir İskoç.

Hipodermik şırınganın öyküsü

İlaçlar, 1880’li yıllara kadar sadece ağızdan alınabiliyordu. 1844 yılında Francis Rynd, ilaç enjekte etmede kullanılacak olan ilk içi oyuk iğneli şırıngayı icat etti ve 1861 yılına kadar da icadından kimseye bahsetmedi.

Aynı zamanlarda, Charles Pravaz ve Alexander Wood da içi oyuk iğnelerle ve cam şırıngalarla deneyler yapıyordu. İkisi de başarılı oldu ve icatlarını aynı yıl içinde 1858’te dünyaya duyurdular.

Hipodermik şırınga nasıl çalışır?

Hipodermik şırınga, bir piston, bir tüp ve içi boş bir iğneden oluşur. Piston, tüpün içine sıkıca yerleştirilmiştir. Fistonu aşağı ittiğinizde, sıvı tüpten dışarı çıkar. Pistonu yukarı çektiğinizde ise sıvı, tüpe dolar. Şırınganın ucunda iğne vardır. İğnenin ucu derinin altına kolayca girebilmesi için çok sivridir.

Seri üretimi yapılan tek kullanımlık cam hipodermik şırıngalar ilk kez 1954 yılında satışa sunuldu, 1956 yılında Yeni Zelandalı eczacı Colin Murdoch, cam şırınganın yerini alan tek kullanımlık plastik şırıngayı icat etti.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: