Bilim Son Makaleler

SIVILARIN YÜZEY GERİLİMİ

Tarafından yazılmıştır admin

Sıvı içindeki moleküller, moleküller arası kuvvetler tarafından tüm yönlere doğru eşit olarak çekilirler. Ancak yüzeyde bulunan moleküller diğer moleküller tarafın­dan aşağı ve yana doğru çekilirken, yukarı yöne bir çekim kuvveti yoktur.

Bu durumda sıvı yüzeyindeki moleküller sıvının içine doğru çekilir ve yüzey bir elastik zar gibi büzülür. Su moleküllerinin polar olduğunu biliyoruz. Örneğin, yeni cilalanmış bir araba üzerine su döküldüğünde su ile polar olmayan cila molekülleri arasında hemen hemen hiç çekim kuvveti olmadığından, su molekülleri araba yüzeyinde ufak bir bilye şeklini alır. Bunun nedeni küre halindeki sıvına yüzey alanını küçültmesidir. Bir elmanın cilalı yüzeyinde de aynı etki gözlenebilir.

Bir sıvının yüzeyindeki esnek kuvvetin ölçüsü yüzey gerilimidir. Başka bir deyişle yüzey gerilimi sıvının yüzeyini bir birim alan (örneğin 1 cm2) genişletmek için gereken enerji miktarıdır. Moleküller arası kuvvetleri büyük olan sıvılar aynı zamanda büyük yüzey gerilimine de sahiptir. Buna göre, hidrojen bağlarından dolayı, su diğer birçok sıvıdan daha yüksek yüzey gerilimine sahiptir.

Yüzey gerilimine bir başka örnek ise kapiler (kılcallık) etkisidir. Şekil (a) da suyun kılcal bir tüp içinde nasıl kendiliğinden yükseldiği görülmektedir, Burada cam yüzeyine önce ince bir su filmi yapışmaktadır. Suyun yüzey geriliminden dolayı bu film büzülür ve suyu yukarıya doğru çeker. Kılcal etki iki farklı kuvvetin sonucudur. Bunlardan ilki benzer moleküller (burada su molekülleri) ara­sındaki moleküller arası çekim kuvvetleri olarak bilinen kohezyondur. ikinci etkin kuvvet ise, su ve kılcal cam tüpün duvarları arasında olduğu gibi, farklı moleküller arasındaki çekim kuvvetlerinden meydana gelen adhezyondur. Şekil (a) da görüldüğü gibi adhezyon kuvvetleri kohezyondan daha güçlü ise tüpün içindeki j su yukarıya doğru çekilir. Kapiler etki ile sıvının yükselmesi adhesif kuvvetlerin tüp içindeki suyun ağırlığı tarafından dengeleninceye kadar devam eder. Bu etki i Şekil (b) de görüldüğü gibi tüm sıvılar için geçerli değildir. Örneğin, cıvada kendi atomları arasındaki çekim kuvvetleri yani kohezyon, cıva ile cam arasında olan adhezyon kuvvetlerinden daha güçlüdür. Dolayısıyla kılcal bir tüp cıvaya dal­dırılınca kılcal tüpteki cıva seviyesi alçalır, yani tüp içindeki cıva seviyesi kaptaki cıva yüzeyinin altında olur.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: