Güncel Nedir Sağlık

SOĞUK ISIRIĞI NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Soğuk ısırığı vücudun çeşitli yerlerinin donma­sıyla oluşan bir durumdur. En sık donan bölgeler, özellikle soğuk havalarda kan dolaşımının azaldı­ğı eller, ayaklar, kulaklar ve burun uçlarıdır. Aşırı soğuğa maruz kalan bölgede dolaşım giderek aza­lır, hücreler arasındaki su kristalleşmeye başlar ve hücreler donar. Donma sırasında tüm hücreler ölmez. Donan uzvun kaybedilmesinde­ki en önemli sebeplerden birisi, çözüldükten son­ra meydana gelen hücresel hasardır. Donan damar hücreleri tekrar ısınsa dahi, meydana gelen yüzey hasarı nedeniyle kanın pıhtılaşmasına, buna bağlı olarak da tıkanıklılara ve hücre ölümüne sebep olmaktadır.

Soğuk ısırığı, yani donmanın önlenmesi için, ayak ve el parmakları, kulak ve burun gibi vücudun uç noktalarını korumak gereklidir. Do­nan uzuv mum renginde bir görünüm alır, hareket ve his yeteneğini yitirir.

Soğuk Isırığının Oluştuğu Durumda Yapılması Gerekenler

Donan bir bölge­ye yapılacak ilk müdahale, organın vücut veya ılık bir örtüyle temas ettirilerek ısıtılması ve daha faz­la donmasının önlenmesidir. Kişinin ılık bir ortama alınıp, soğuk ve ıslak giysilerin, saat gibi metal ci­simlerin derhal çıkartılması gereklidir. Vücut sıcaklığının üzerindeki sıcaklıkların donan bölge­ye uygulanması tavsiye edilmez. Donan organın çözülmesi için o bölgenin vücut sıcaklığındaki ya­ni 37-38°C’ deki suya sokulması gerekebilir. Organın hareket ettirilmesi ve yumuşak bir masaj­la kan akımının artırılması da diğer öneriler ara­sında yer alır. Eğer hipotermi varsa, tüm vücudun suya sokulması gerekir. Donan organ pembe bir gö­rünüme ulaşana kadar, yani kan dolaşımı sağlana­na kadar ısıtma işleminin devam etmesi gereki­r.

Vücudu karla ovmak soğuk ısırığını daha da artırır, hipotermiyi derinleştirir. Sürtünme, doku hasarını artırdığı için, donan bölgenin hızlı­ca ovalanması da önerilmez. Donan organa ilk müdahale yapıldıktan sonra kişinin en kısa za­manda bir hastaneye ulaştırılması gerekir.

 

KAYNAK:
Bilim Ve Teknik/Doç.Dr. Ferda Şener

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: