Güncel Kim Kimdir Tarihçe

STETOSKOP

Tarafından yazılmıştır admin

Rene-Theophile-Hyacinthe Laennec (1781-1826)

Laennec’in icadı hastalıkların tanısını koymada yeni bir çağın başlangıcı oldu.

19. yüzyıla kadar doktorlar yalnızca hastaların anlattığı belirtilere ve vücudun dışından yaptıkları incelemelerden elde ettikleri sonuçlara bel bağlamak zorundaydılar. Stetoskop sayesinde doktorlar vücudun içine dair daha nesnel bilgilere ulaşabildiler.

Laennec, keşfini yaptığında Paris’teki Necker Hastanesinin müdürü ve saygı duyulan bir Fransız doktordu. Stetoskop kavramını ve kendisine kalp rahatsızlığı belirtileriyle danışan bir kadını muayene etmek için stetoskobu nasıl kullandığını ilk olarak 1816’da yazdı:

Oldukça bilinen bir akustik olgusunu anımsadım: kulağınızı ahşap bir sopanın bir ucuna dayarsanız, diğer ucu tırmalayan bir iğneyi belirgin bir biçimde duyulabilirsiniz. Bu fiziksel özelliğin o sıralar uğraştığım konuda bana yardımcı olabileceğini fark ettim.

Bir parça kâğıt alıp çok sıkı bir şekilde rulo haline getirip, bir ucunu prekordiyal bölgeye, diğer ucunu kulağıma tuttum. Kalbin atışını daha önceden doğrudan kulağımla duyabildiğimden çok daha açık ve fark edilebilir bir şekilde duyabildiğim için hem şaşkın hem de hoşnuttum.

İlk stetoskop ahşaptan ve yalnızca tek kulak için yapılmıştı. 23 santimetre uzunluğunda ve 4 santimetre çapında, ayrılabilir kulak ve göğüs parçalarının vidayla birleştirilmesi ile üretilmişti.

Bu aleti kullanarak farklı nefes ve kalp seslerini ayırt etmek mümkündü. Doktorlar artık zatürree ve tüberküloz gibi durumlarda doğru tanılar koyabiliyorlardı. Laennec’in icadına sonradan yapılan değişiklikler arasında kauçuk boru sistemi de vardı. 1852’de Amerikalı doktor George Cammann, bugün her hastanın tanıyabileceği stetoskopu yaptı.

Laennec, keşfinin ayrıntılarını 1819’da Traite de l’Auscultation Mediate’de yayımladı. Keşfiyle ilgili haberler hızlı yayıldı, o kadar ki ünlü İngiliz romancı George Eliot’un (Mary Anne Evans’ın mahlası, 1819-1880) Middlemarch (1871- 1872) kitabında da yer edindi. Kitapta Paris’teki tıp eğitiminden yeni dönen Tertuis Lydgate bu yeni icadı şüpheci yaşlı meslektaşlarına anlatır.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: