UP Watch

Elektrikli ve vakumlu süpürge, emiş gücüyle temizlik yapan bir ev aletidir.

Süpürgeyi kim icat etti?

Elektrikli süpürge 1901 yılında Hubert Booth tarafından İngiltere’de icat edilmiştir.

Benzinle çalışan ilk süpürge

Süpürgenin tarihçesi

Bir gün Hubert Booth bir tren vagonunun hava üfleme makinesiyle temizlenmesini izliyordu. Booth, tozun havalandığını fakat yeniden vagona düştüğünü ve vagonun aslında temizlenmediğini fark etti. Booth’un kafasında, tozu hapsedecek, filtreli ve emiş gücünü kullanan bir makine yapma fikri oluştu.

Booth’un ilk vakumlu süpürgesi çok büyüktü ve bir at tarafından çekilip öyle taşınıyordu. Benzinle çalışan bu makine, temizlik yapılacak binanın dışına park ediliyor ve pencerelerden içeri alınan uzun hortumlarla temizlik yapılıyordu.

Süpürge nasıl çalışır?

Vakumlu süpürge elektrik motoru bir fanı çalıştırır. Fan, havayı hava çıkışından dışarı atar ve süpürge içinde kısmi bir vakum oluşturur. Hava içeri emilirken kirleri ve tozları da içeri alır. Tozlu hava süpürgedeki torbaya girer, toz ve kir torbada kalır ama hava, hava çıkışından dışarı atılır.

 

James Dyson, vakumlu süpürgesi tıkandığında ve emme gücünü kaybettiğinde sinirleniyordu. Dyson 15 yıl boyu sürdürdüğü deneylerin ardından “siklon” süpürgeyi başarıyla icat etti. Siklon süpürge torbasızdır. İçeri emilen hava, siklon (hortum) gibi dönmeye başlar. Toz parçacıkları süpürgenin içinde hızla dönerek, duvarlara çarpar ve doğrudan hazneye düşer. Bu tip süpürgeler emiş gücünü asla kaybetmez.

İLK SÜPÜRGE, İLK ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE, SÜPÜRGENİN TARİHİhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/elektrikli-süpürgeyi-kim-icat-etti-ilk-süpürge.jpg?fit=560%2C371https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/elektrikli-süpürgeyi-kim-icat-etti-ilk-süpürge.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirSon MakalelerTarihçeHubert Booth kimdir,Hubert Booth süpürge,ilk elektrik süpürge,ilk elektrikli süpürgeyi kim icat etti,ilk süpürge,ilk süpürge nasıl çalışıyordu,ilk süpürgenin icadı,ilk toz torbasız süpürge,ilk vakumlu süpürge,James Dyson kimdir,James Dyson süpürge,süpürge nasıl çalışır,süpürgenin bulunuşu,süpürgenin çalışma prensibi,süpürgenin icadı,süpürgenin ilk hali,süpürgenin tarihçesi,süpürgenin tarihi,süpürgeyi kim buldu,süpürgeyi kim icat etti,toz torbasız süpürgeyi kim buldu,toz torbasız süpürgeyi kim icat ettiElektrikli ve vakumlu süpürge, emiş gücüyle temizlik yapan bir ev aletidir. Süpürgeyi kim icat etti? Elektrikli süpürge 1901 yılında Hubert Booth tarafından İngiltere’de icat edilmiştir. Süpürgenin tarihçesi Bir gün Hubert Booth bir tren vagonunun hava üfleme makinesiyle temizlenmesini izliyordu. Booth, tozun havalandığını fakat yeniden vagona düştüğünü ve vagonun aslında temizlenmediğini fark etti. Booth'un...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası