UP Watch

Termometre, nesnelerin ne kadar sıcak veya ne kadar soğuk olduğunu ölçen alettir.

Termometreyi kim icat etti?

İlk termometreyi 1592 yılında İtalyan bilim insanı Galileo Galilei icat etmiştir.

Termometrenin tarihçesi

Galileo’nun termometresi içi hava dolu cam bir ampuldü. Ampul, renkli sıvıya batırılmış cam bir tüpe bağlıydı. Hava ısınmaya başladığında genleşip sıvıyı yukarı doğru hareket ettiriyordu.

Modern termometrenin ilk örneği 1654 yılında İtalya’da üretildi. Bı termometre ince bir cam tüpe bağlı, içi su dolu cam bir ampuldü.

Alman bilim insanı Gabriel Fahrenheit, sıvı olarak su yerine civayı kullanarak termometreyi geliştiren kişi oldu.

Termometre sıcaklığı nasıl ölçer?

Termometre, alt tarafındaki hazneye bağlı bir cam boru veya tüpten oluşur. Hazne ve tüp içinde genellikle kırmızı renkli alkol veya gri renkli civa sıvı halde bulunur.

Sıvı ısınmaya başladığında genleşir ve daha fazla yer kaplar. Bu genleşme sıvıyı tüpün yukarısına doğru iter. Sıvı soğuduğunda kapladığı yer de azalır ve tüpün baş tarafındaki sıvı aşağı doğru iner. Sıcaklığı doğru okuyabilmemiz için termometrenin yan tarafında işaretler ve rakamlar vardır.

TERMOMETRE NEDİR, NE İŞE YARAR, NASIL ÖLÇER, İCADIhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/termometre-nedir-nasıl-ölçer-icadı-nasıl-yapılır.png?fit=542%2C381https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/termometre-nedir-nasıl-ölçer-icadı-nasıl-yapılır.png?resize=150%2C150adminBilimKim KimdirNedirSon MakalelerGalileo Galilei termometre,ilk termometre,ilk termometreyi kim buldu,ilk termometreyi kim yaptı icat etti,termometre nasıl bulundu,termometre nasıl çalışır,termometre nasıl çizilir,termometre nasıl okunur,termometre nasıl ölçülür,termometre ne ölçer,termometre nedir,Termometre sıcaklığı nasıl ölçer,termometre tarihçesi,termometre yapımı,termometrenin icadı,termometrenin yapılışı,termometreyi kim buldu,termometreyi kim bulmuş,termometreyi kim icat ettiTermometre, nesnelerin ne kadar sıcak veya ne kadar soğuk olduğunu ölçen alettir. Termometreyi kim icat etti? İlk termometreyi 1592 yılında İtalyan bilim insanı Galileo Galilei icat etmiştir. Termometrenin tarihçesi Galileo’nun termometresi içi hava dolu cam bir ampuldü. Ampul, renkli sıvıya batırılmış cam bir tüpe bağlıydı. Hava ısınmaya başladığında genleşip sıvıyı yukarı doğru hareket...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası