UP Watch

Termos, içindekileri sıcak veya soğuk tutmak için kullanılan bir kaptır. Temos, ısı enerjisinin içeri girmesini veya dışarı çıkmasını engeller.

Termosu kim icat etti?

Termosu İngiliz bilim insanı Sör James Dewar 1892 yılında icat etti.

Termosun tarihçesi

Sör James Dewar, Cambridge Üniversitesi’nde fen profesörüydü. Dewar soğuk sıvıları araştırıyor ve bu sıvıları soğuk tutacak bir kaba ihtiyaç duyuyordu.

Dewar bir kaptaki bütün havayı boşaltarak vakum oluşturup sonrasında da termosu icat etti. Termos aralarında boşluk bulunan iki cam duvardan oluşur ve ısıyı içeri geçirmeme özelliği sayesinde sıvıları soğuk veya sıcak tutar.

1904 yılında Dewar’ın öğrencilerinden biri olan Rheinhol Burger, piyasada satılmak üzere termoslar üretmeye başladı.

Termos Nasıl Sıvıları Sıcak veya Soğuk Tutar?

Termosta birbiriyle birleştirilmiş aralarında boşluk bulunan iki adet cam duvar bulunur. Aradaki vakum, kabın içindeki ısının dışarı çıkmasını, dışarıdaki ısının da içeri girmesini engeller.

Cam şişe, aynalarda olduğu gibi gümüşle kaplanmıştır. Ayna yüzeyleri ısıyı geldiği yöne doğru geri yansıtır.

Termosun üst tarafında bir kapak vardır. Bu kapak, havanın termosun içindekilerle temas etmesini engeller ve içindekilerin sıcaksa sıcak, soğuksa soğuk kalmalarını sağlar.

TERMOS NEDİR, TARİHÇESİ, ÖZELLİKLERİ, ISIYI NASIL KORURhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/termos-nasıl-sıcak-tutar-soğuk-tutar-james-dewar.png?fit=569%2C387https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/termos-nasıl-sıcak-tutar-soğuk-tutar-james-dewar.png?resize=150%2C150adminKim KimdirNedirSon Makalelerilk termos,ilk termosu kim buldu,ilk termosu kim icat etti,James Dewar kimdir,James Dewar termos,Sör James Dewar kimdir,termos nasıl çalışır,Termos nasıl sıcağı sıcak soğuğu soğuk tutar,termos nasıl sıcak tutar,termos nasıl soğuk tutar,termos nasıl yapılır,termosu kim buldu,termosu kim icat etmiştir,termosu kim icat etti,termosun çalışma prensibi,termosun icadı,termosun özellikleri,termosun tarihçesi,termosun yapısıTermos, içindekileri sıcak veya soğuk tutmak için kullanılan bir kaptır. Temos, ısı enerjisinin içeri girmesini veya dışarı çıkmasını engeller. Termosu kim icat etti? Termosu İngiliz bilim insanı Sör James Dewar 1892 yılında icat etti. Termosun tarihçesi Sör James Dewar, Cambridge Üniversitesi’nde fen profesörüydü. Dewar soğuk sıvıları araştırıyor ve bu sıvıları soğuk tutacak bir...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası