Sağlık Son Makaleler

TIRNAKLARINA BAK HASTALIĞINI ÖĞREN

Tarafından yazılmıştır admin

Deri eklerinden biri olan tırnak, fonksiyonel olarak parmak uçlarını travmadan (darbelerden) korumak, küçük cisimlerin tutulmasına yardımcı olmakla görevlidir. Tırnak değişiklikleri çeşitli dermatolojik ve sistemik hastalıkların tanısında yol göstericisidir. Gelin tırnaklarımızın karmaşık dünyasına birlikte bakalım.

Dermatolojik ve sistemik hastalıklarda görülebilen tırnak değişikliklerinin tırnakların şeklinde, renginde veya yüzeyinde karşımıza çıkmaktadır.

Çomak parmak (Baget parmak): Tırnağın eğimindeki artış ve etrafındaki yumuşak dokudaki kalınlaşma ile ortaya çıkar. En sık kronik akciğer hastalıkları ile birliktedir.

Kaşık tırnak (Koilonişi): Tırnak plağının kaşık şeklini almasıdır. Birkaç yıl içinde normale döner.

Beau çizgileri: Tırnakta ortaya çıkan enine çöküntülerdir.

Beyaz bantlar: Karaciğer sirozu, kronik kalp yetmezliği, diyabette görülebilir.

Muehrcke bantları: El tırnaklarında ince, beyaz, enine beyaz çizgiler şeklinde görülür.

Sarı tırnak sendromu: El- ayak tırnakları sert, kıvrık, sarı- yeşil görünüm alabilir.

Tırnak kenarı iltihabı (Dolama): Tırnak etrafında bulunan yumuşak dokunun iltihabıdır.

Tırnak batması: Sert tırnağın yumuşak doku içinde kalması sonucu oluşan, genellikle kronik seyreden bir durumdur. Ayak baş parmağında sıklıkla görülür. Uygun olmayan ayakkabı- terlik, yanlış tırnak kesimi, kilo, gebelik gibi nedenler önemlidir.

Sedef tırnağı: Tırnak psoriazisi deri hastalıkları arasında sık görülen bir tırnak rahatsızlığıdır. Tırnak yüzeyinde çukurcuklar, beyaz lekeler, sarı yağ damlası benzeri lekeler, tırnak altında kalınlaşma, kırılganlık olabilir.

Liken planus: Tırnakta incelme, hacim azalması, yarıklanma, sırtlanma, uzunlamasına çizgilenmeler, tırnak kaybı, tırnağın dip kısmından kanat şeklinde tırnağın üstüne doğru doku uzaması görülebilir.

Yirmi tırnak distrofisi (zımpara kağıdı tırnaklar): Fazla dikey sırtlanma nedeni ile tırnak kabalaşması şeklinde karşımıza çıkar. Zımpara kağıdı ile zımparalanmış bir görünüme sahiptir. Birçok tırnak etkilenir, çocuklarda daha sık görülür. Bölgesel saç dökülmesi ile birlikte görülebilir.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: