Güncel Nedir Sağlık Yaşam

TİTREME NEDİR? ESANSİYEL TREMOR HASTALIĞI

Tarafından yazılmıştır admin

Vücudumuz, hissedemesek ya da çıplak gözle göremesek de sürekli bir titreme halindedir. Bu tit­reme bazı duyarlı cihazlarla ölçülebilir. Ancak, hissedilir ve gözle görülür duruma gelince rahatsızlık vermeye ya da günlük işlerimizi aksatmaya başlar.

Titreme, birbirine karşıt çalışan kasların istemsiz kasılmasına bağlı, ritmik bir ha­rekettir. Vücudun hemen her kasında görülebilmek­le beraber en sık ellerde, bacaklarda, göz kapaklarında ve boyun kaslarında oluşur. Titreme, ayrıca sinir sisteminin çeşitli hastalıklarının erken belirtileri arasında yer almaktadır. Bunlar arasın­da en sık görüleni Parkinson hastalığı. Ancak, titreme hiçbir hastalık olmaksızın da görülebili­r. Aşırı kas yorgunluğu, yerçekimine karşı ya­pılan dirençli hareketler ya da aşırı stres titreme­ye yol açabilir. Hiçbir neden olmaksızın görü­len titremeye “esansiyel tremor” denir.

Esansiyel Tremor                                 Normal

Esansiyel tremorun başlıca belirtisi, ellerdeki titremedir. Bu tür titreme genellikle tek elden başlar ve y­ıllar içinde çok yavaş ilerleyerek diğer uzuvlarda da görülebilir. Esansiyel tremor, kişi ayakta ve ellerini ileri doğru uzattığında belirginleşirken, oturur ve yatar durumda ise genellikle kaybolur. Ellerdeki titremenin yanında, kafa, dil, bacaklar ve gövdede de titreme görülebilir. Esansiyel tremor ömür boyu hafif-orta şiddette devam ede­bileceği gibi zaman içerisinde artma da gösterebilir. Bu rahatsızlık, kişinin ince işleri yapması­nı engellediği için yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla, kalıtsal ol­duğu düşünülen esansiyel tremorun genetik yapı­sı ortaya çıkartıldığında, kromozom 3 ve 2’nin üze­rinde bulunan FET1, ETM1 ve ETM2 genlerinin esansiyel tremordan sorumlu genler olduğu dü­şünülüyor. Esansiyel tremorun tanısına yönelik özel bir test yok. Hastalığın belirtileri ve muaye­ne bulguları tanıda oldukça önemli. Hastalığın te­davisinde kullanılan ilaçlar arasında beta-blokör ilaçlar var. Kişilerin yaklaşık %70’i bu tedaviden yarar görmektedir. Tedavide ayrıca fenobarbital türe­vi ilaçlar da kullanılabiliyor. İlaçlardan yarar gör­meyen şiddetli vakalarda, beyindeki talamus böl­gesine yapılan cerrahi müdahale de başarılı so­nuçlar vermektedir.

 

Kaynak :
Bilim ve Teknik/Doç. Dr. Ferda Şenel

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: