Nedir Son Makaleler Yaşam

TOPRAK VE EKOSİSTEM İLİŞKİSİ

Tarafından yazılmıştır admin

    

Farklı kara ekosistemlerinin dağılımı, iklim ve topografyanın dışında bölgesel toprak yapısına da bağlıdır. Toprağı, kaya, mineral iyonları ve belli fiziksel ve kimyasal ayrışma düzeyinde olan organik madde karışımı oluşturur. Yıpranma derecesine bağlı olarak kayalar farklı büyüklüklerde olabilirler. Kısmen ayrışmış organik maddeye humus denir. Humus, toprak bakterilerinin ve diğer ayrıştırıcıların aktiviteleri sırasında ortaya çıkardıkları, suda çözünebilen potasyum ve amonyum iyonları gibi kimyasal maddelerin toprakta tutulmalarına yardım eder.

En üretken toprak ise kum, kil, humus ve suyun getirdiği çamur karışımından meydana gelmiş topraktır. Bu toprak gerekli besinleri ve mineral iyonları içinde tutar ve iyi havalandırılmıştır. Çünkü bazı bitkilerin kökleri az havalandırılmış topraktan yeterince yararlanamaz. Fazla çakıl ve kum içeren topraklardan su çok çabuk süzülür; bu yüzden bu toprak türünde mineral iyonları çabucak tükenir. Bu olaya “yıkanma” denir. Killi topraklarda küçük, birbirine yakın parçacıklar vardır ve içlerinde çok az hava bulundururlar. Bu tip topraklarda çok az türde bitki yetişebilir.

Üst-toprak, herhangi bir yüzey döküntüsünün hemen altındaki topraktır. Bu katmanın kalınlığı otlaklarda 1 metreden dik yamaçlarda 1 cm’e kadar değişebilir. Tüm toprak katmanları arasında en bereketli katman Üst topraktır. Resimlerde de A, A katmanını denilen bölgeyi gösterir. Canlıların organik maddelerin ve bazı minerallerin yoğunluğu bu katmanın derinliğine bağlıdır. Toprak ürünlerinin çoğu otlak topraklarında yetişir.

Tropikal yağmur ormanları örneğin tarım için açıldığında mevsim yağmurları, A-yatayının açıkta kalan yüzeyinden besinlerin ve minerallerin çoğunu süzer.

Kumul denilen çöl toprağı ile kaplanmış olan bölgelerin üçte biri, yağmur yağışı az olduğu için ürün yetiştirmeğe uygun değildir. Uygun toprak işletimi ve yaygın sulama ile bazı çöl bölgelerinde tarım yapılabilir. Fakat bu tip topraklar, aşırı sulama ve tuzlanma nedeniyle genellikle verimsiz hale gelebilirler. Ayrıca, bu bölgelerde yaşayan özgün türler de toprağa ve ekosisteme sıkı sıkıya bağlıdırlar. Örneğin, kısa boylu bitki türleri soğuk iklimlerde baskın tür durumundadır. Uzun, yapraklı bitkiler tropikal iklimli bölgelerde daha çok bulunur.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: