Güncel Teknoloji

UÇAN ARABA PROTOTİPİ

Tarafından yazılmıştır admin

Airbus, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kendinden pilotlu uçan otomobilin bir prototipini 2017 sonuna kadar test etmeyi planladıklarını paylaştı.

Airbus, geçen yıl Urban Air Mobility adlı bir bölüm kurdu. Bölümün amacı, bir kişi veya kişilerin taşınmasında kullanılabilecek helikopter tarzı araçların araştırmasını yapmak. Böylelikle insanlara şemalar üzerindekine benzer araç uygulamasıyla yarar sağlamayı planlıyor.

Airbus CEO’su Tom Enders, Münih’teki DLD dijital teknoloji konferansında yaptığı konuşmada, yüzyıl önce kentsel ulaşım yer altına alınırken, şuan sahip olunan teknoloji nin yeryüzüne çıkmaya imkan sağladığını belirtmiştir. Bu yıl sonuna kadar tek kişinin taşınabileceği Airbus araç protipini uçuracaklarını umduğunu da eklemiştir. ‘’Deney aşamasındayız, bu gelişmeyi ciddiye almalıyız’’ diyen Enders, oluşan şehir trafiğinin oluşturduğu hava kirliliğini önlemek için bu temiz teknolojinin gerekliliğini vurgulamıştır.

Gökyüzünü kullanıyor olmak şehir ve bölge planlama maliyetlerinin de düşüşüne sebep olacağı düşünülmekte. Sonuçta gökyüzünde milyarlarca dolar değerindeki köprü ve yollara ihtiyaç olmayacaktır.

Enders, dünyanın en büyük ticari helikopter üreticisi olan Airbus’ın, uçan otomobil çağını başlatmak için, yapay zeka ve otomatik araç sürme gibi yeni teknolojilerin çoğuna yatırım yapmak istediklerini sözlerine ekledi. Çünkü bu gelişmeleri göz ardı ettikleri zaman, iş dünyasının önemli kesimlerinden itileceklerini düşünüyor.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: