Güncel Nedir Sağlık

VAJİNAL KANDİDA NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Kadınların yaklaşık %75’i hayatlarında en az bir kez genital mantar enfeksiyonu geçiri­yorlar. Mantarlar, genital bölgede normal şart­larda bulunur ve genellikle hiç bir hastalığa yol açmadan sessizce yaşamlarına devam ederler. Ancak, vücut direncinin azaldığı, hijyen kurallarının yanlış uygulandığı durumlarda, ge­belik sürecinde veya şeker hastalarında, mantarlar hastalığa sebep olabiliyor.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Genç bayan­larda, mantar enfeksiyonları genellikle antibi­yotik kullanımını takiben başlamaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikropların başında “Candida albicans” adı verilen bir ma­ya hücresi geliyor. Candida albicans kadınların genital bölgesinde normal koşullarda da sıklık­la bulunan bir mantar türü. Bu mantar türünün şikayetlere neden olacak şekilde vajinada aşırı çoğalmasına kandidiyazis deniliyor. Kadınların dörtte üçü hayatlarında bir kez, yarısı da bir­den fazla vajinal kandida hastalığına yakalanı­yor. Normal koşullarda vajina etrafında sessiz­ce yaşayan candida mikrobunun aniden çoğala­rak hastalığa yol açmasının altında bazı etken­ler yatıyor. Geniş etkinlik alanına sahip (geniş spektrumlu) antibiyotiklerin kullanımı ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları, vajinal kandida riskini arttıran en önemli etkenler. Ha­milelik, adet dönemi, şeker hastalığı, sıkı iç ça­maşırlar, genital bölgenin uzun süre nemli kal­ması, HIV virüsü (AIDS) veya vücut bağışıklık sisteminin baskılanması da vajinal kandida ris­kini arttırıyor. Vajinal kandida, cinsel organda yanma, kaşıntı ve kızarıklıkla başlıyor. Kaşıntı­ya bağlı olarak vajen bölgesinde tahriş ve şiş­me olabiliyor. Kişi, cinsel ilişki sırasında şid­detli ağrı hissedilebiliyor. Hastalığın en önemli belirtilerinden birisi de vajinal akıntıdır. Vajinal kandida olan kişilerde, içerisinde peynirimsi parçalar içeren beyaz renkli bir akıntı görülü­r.

Vajinal Kandida’dan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Vajinal kandida’dan korunmanın en önemli yollarından birisi, özellikle havaların ısındığı yaz günlerinde, sıkı ve sentetik giysileri giy­mekten kaçınmak. Nemli ortamlar mantarların üremesi için daha uygun olduğu için, genital bölgenin yıkandıktan sonra iyice kurutulması ve pamuklu iç çamaşır giyilmesi önerilmektedir. De­nize veya havuza girdikten sonra mayo veya di­ğer ıslak giysilerin hemen değiştirilmesi de vajinal kandida’dan korunmak için oldukça önemli. Vajinal bölgenin sabunla yıkanması, yüksek klor oranına sahip havuz sularıyla te­mas edilmesi, hijyenik spreylerin, deodorantla­rın veya parfümlü pedlerin kullanılması olduk­ça sakıncalı. Bu tür kimyasallar, vajinanın asit dengesini bozuyor ve o bölgenin normal mik­rop yapısını değiştirerek vajinal kandida oluşu­munu tetikliyor.

Vajinal Kandida Teşhisi ve Tedavisi

Genellikle muayene ile kolay­ca teşhis edilebilen vajinal kandidanın tedavi­sinde ilk olarak, eğer antibiyotik kullanılıyorsa, kesilmesi veya değiştirilmesi gerekiyor. Tek doz kullanımlık vajinal fitiller, kremler veya ağızdan alınan tek dozluk haplar sayesinde va­jinal kandida çoğunlukla tedavi edilebiliyor. Bazen inatçı vakalarda tedavi süresini bir haf­taya kadar uzatmak gerekebiliyor.

 

Kaynak:
Bilim ve Teknik/Ferda Şenel

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: