UP Watch

FARELERDE LOKOMOTOR DAVRANIŞ

Özellikle genetik olarak iyi tanımlanmış bir organizma olan farede, pek çok tek genin davranış etkileri bilinmektedir. Farelerin yaklaşık 250 lokusla temsil edilen 300 ün üzerinde mutantı tespit edilmiştir. Bunların 90 dan fazlası nörolojiktir ve davranışları değiştirmektedir.

En eski davranış mutantlarından biri Çin’ de M.Ö 80’de kaydedilen faredeki vals yapma (waltzer) mutasyonudur. Bu mutant, bir farenin ağzına aldığı kuyruğu ile dans etmesiyle tanımlanır. Vals yapan fareler, çok fazla uyarıldıklarında da, dar bir çember içinde koşarlar ve hem yatay hem de dikey yönde başlarını sallarlar. Vals yapan farelerin bir kısmı aynı zamanda sağırdır.

Mutant ve normal ev fareleri arasında yapılan çaprazlamalar Mendel’ in basit resesif (çekinik) kalıtımının tipik özelliğinin olduğunu göstermiştir. Mutantların iç kulakları incelendiğinde hem salyangoz hem de yarım daire kanallarında, sağırlık ve daire çizme davranışının sebebi olan bozuklukların olduğu saptanmıştır. Bu örnek; mutasyon sonucu olaşan yapısal bozukluk nedeniyle , davranışta meydana gelen değişikliği yansıtan bir örnektir.

FARELERDE MUTASYONUN ETKİLERİNDEN BİRİNE DEĞİNELİMhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/01/faRE-2.jpg?fit=596%2C462https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/01/faRE-2.jpg?resize=150%2C150adminBilimYaşamfarelerde lokomotor davranış,FARELERDE MUTASYON,waltzer mutasyonudurFARELERDE LOKOMOTOR DAVRANIŞ Özellikle genetik olarak iyi tanımlanmış bir organizma olan farede, pek çok tek genin davranış etkileri bilinmektedir. Farelerin yaklaşık 250 lokusla temsil edilen 300 ün üzerinde mutantı tespit edilmiştir. Bunların 90 dan fazlası nörolojiktir ve davranışları değiştirmektedir. En eski davranış mutantlarından biri Çin’ de M.Ö 80’de kaydedilen faredeki vals...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası