Bilim Son Makaleler

VİSKOZİTE

Tarafından yazılmıştır admin

“Ocak ayındaki pekmez kadar yavaş” deyimi sıvıların akışkanlıklarıyla ilgili, viskozite denilen önemli bir fiziksel özelliğine dayanır. Viskozite sıvıların akışkanlığa karşı gösterdikleri direncin bir ölçüsüdür. Bu, sıvının viskozitesi ne kadar büyükse o derece yavaş akar demektir. Ayrıca sıvıların viskozitesi genelde sıcaklık ile azalır, yani akış­kanlığı artar. Dolayısıyla yukarıdaki deyim doğrulanmış olur ve sıcak pekmez soğuk pekmezden çok daha hızlı akar.

Moleküller arası kuvvetleri büyük olan sıvılar, küçük olan sıvılara göre daha yük­sek viskoziteye sahiptirler. Örneğin, su güçlü hidrojen bağı yapabildi­ğinden moleküller arası çekim kuvvetleri de büyüktür ve bir çok sıvıdan daha yüksek viskoziteye sahiptir. Çizelgede listelenen sıvılardan gliserinin viskositesinin diğerlerinden önemli derecede daha büyük olması dikkat çekicidir. Bunun nedenini açıklamadan önce gliserin yapısına bir göz atalım. Gliserinin yapısı

Gliserin molekülleri de aynen suda olduğu gibi hidrojen bağlan yaparlar. Gliserindeki hidrojen bağlan sudan çok daha güçlüdür. Bunun nedeni her gliserin molekülünün diğeri ile hidrojen bağlan yapabilecek üç tane —OH grubu içermesidir. Ayrıca, mole­kül yapısından dolayı gliserin molekülleri, viskoziteleri az olan sıvılarda olduğu gibi, bırbiımzerinde kaymak yerine birbiri içine girme eğilimindedirler. Bu etkileşimlerin tamamı viskozitenin büyüklüğünde belirleyici rol oynar.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: