Bilim Son Makaleler

VSEPR MODELİNİ UYGULAMA KURALLARI

Tarafından yazılmıştır admin

Molekül geometrilerini, merkez atomunda ortaklanmamış elektron çifti içerip içermemesine göre, iki sınıfa ayırarak VSEPR modelini tüm moleküllere uygulayabiliriz,

  1. Yalnızca merkez atomu (birden fazla atoma bağlı atom) etrafındaki elektron çiftlerini göz önüne alarak, molekülün Lewis yapısını yazınız.
  2. Merkez atom etrafındaki elektron çiftlerini (bağlayıcı çiftler ile ortaklanmamış çiftler) sayınız. Bunu yaparken ikili ve üçlü bağları tek bağ gibi düşününüz. Elektron çiftlerinin toplam düzenlenimini öngörmek için Çizelge 1 e bakınız
  3. Çizelge 1 ve Çizelge 2 yi kullanarak molekülün geometrisini öngörünüz.
  4. Bağ açılarını öngörmek için, bir ortaklanmamış çiftin başka bir ortaklanmamış çifti ya da bağlayıcı çifti, bağlayıcı çiftin başka bir bağlayıcı çifti itmesinden çok daha kuvvetle ittiğine dikkat ediniz. Merkez atom bir ya da daha fazla ortaklan­mamış çift içerdiğinde, bağ açılarını tam doğru olarak öngörmenin kolay bir yolu olmadığını unutmayınız.

VSEPR modeli bir çok molekülün geometrisini güvenilir olarak öngörür. Kimyacı­lar VSEPR yaklaşımını basitliğinden dolayı oldukça sık kullanırlar. “Elektron-çifti itmesi”nin gerçekten molekül geometrisini belirlemede yeterli olup olmadığına dair bazı kuramsal şüpheler olmasına karşın, bu yaklaşım güvenilir tahminler öngörmek­tedir. Genel Kimya düzeyinde başka bir model arayışına gerek yoktur.

 

 

 

Çizelge 1

Çizelge 2

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: