Güncel Kim Kimdir

WERNHER VON BRAUN

Tarafından yazılmıştır admin

Çağımızda modern roketin atası sayılan Von Braun’un yaşamı çok ilginç aşamalar göstermektedir. Konunun teknik güçlüğü ve bilim dünya­sında geçirdiği gelişme aşamalarını anlatmanın zorluğu takdir olunur. Biz ancak bazı kalın çizgi­leri belirterek yarının en büyük gelişmesine dikkatleri çekmek isteriz. Belki de geleceğin dünyası, gezegenler arası ulaşımla uzaydaki evrenin dünyası olacaktır.

Uzaya gezi fikri, önceleri insan dimağlarını fazlaca uğraştırmıştı. Jules Verne’nin hikâyelerin­den Çin masallarına kadar pek çok geniş hayalliler bu konuyu tasarladılar. Bazıları ise giri­şimlere bile geçmişlerdi. Roketin esası şuydu: “Roketin hareketi, jet motorlu araçların hareketi gibi, Newton‘un üçüncü hareket kanununa daya­nır: Her etkinin bir tepkisi vardır. Etki ile tepki birbirine eşit ve karşıttır. Jet motoru gibi rokette arkasından fışkıran gazların tepkisiyle ileriye doğru itilir. İkisi arasındaki fark, roketin ön taraftan veya herhangi bir yerden hava emmesi­dir. Yani bir oyuncak balonu şişirip ağzını iki parmağımızla sıkarak hava çıkmayacak şekilde kapayalım. Sonra birden serbest bırakalım. Hava dışarıya fırlar ve balon ters yönde uçar. Havanın dışarıya kaçması bir etkidir. Balonun uçuşu bunun tepkisiyle olmuştur. İkisi birbirine eşit ve karşıttır.”

V2 Roketi

Bilim ahlâk yönünden tarafsızdır. İnsanlar tarafından iyiye veya kötüye kullanılabilir Artık bu, insanın takdirine kalmıştır. Çünkü Londra’da binlerce insanı öldüren V2’ler ile Ay ve Mars gezegenine gönderilen roket aynı adamın elinden çıkmıştır. Bu bilim adamı, bir ara Türkiye’nin batı kıyılarındaki bir geziye de katılmıştı.

Von Braun, 23 Mart 1912’de, Almanya’nın doğusundaki Wirsitz’de doğdu. Babası bir Baron olup, aristokrat bir ailenin çocuğudur. Daha okulda iken astronomiye merak sardı, öğreni­mini Berlin Teknoloji Enstitüsünde sürdürdü. Alman Roket Kurumuna katıldığı zaman, âmiri­ne “‘Hayatını sıvı yakıtlı roketlerin geliştirilme­sine adayacağını” bildirdi. 1932’de Berlin Üniversitesinde doktora yaptığı sırada henüz yirmi yaşında iken Kurum Başkanlığına atandı. Zama­nın Almanya’sındaki roket geliştirme deney uzmanlarıyla beraber çalıştı. Almanya Versailles antlaşmasının askerî kayıtlarıyla bağlıydı. Top ve uçak yapımı yasaktı. Ama roket için bir yasak yoktu. O bir açık kapıydı. Bundan bir yıl sonra Von Braun, Al diye anılan ilk sıvı yakıtlı proje üzerinde çalışmaya koyuldu. 1934 sonlarına doğru Kuzey Denizine doğru ateşlenen iki A2, birinciyi izledi. Bir tatil döneminde İngiltere’ye gitti. Britanya Müzesini ve Parlamento binasını gezdi. Hâlbuki bir süre sonra buraları kendi eliyle bombalayacağını bilmiyordu.

Satürn V Roketi

Hitler Almanya’­sının savaş gerekleri için sıvı yakıtlı rokete şid­detle ihtiyaç vardı. Roketlerin A dizisi A9 ve A10’lara kadar yükseldi. Onun amacı, bu roketlerle uzaya uçmaktı. Fakat Hitler Savaş makinesi, bunlarla insanları öldürmeyi hedef almıştı. Bir ara gestapo kendisini tutukladı. Sonra yine Hitler’in emriyle projelerin başına getirildi. A4 üzerindeki 60.000 değişiklikten sonra Eylül 1944’de, A4’ler hedef Londra’ya ateşlenmeye hazırdı. Bunlara intikam silahı anlamına gelen V2 adı verildi. 3000 adet roket 380 km. menzildeki İngiltere’ye atıldı: Ölüler!.. Ancak savaşın bitimine etkisi bakımından çok geç kalınmıştı. Nihayet roket istasyonunu Ruslar işgal etti. Bilim adamları ile bu arada Braun da Bavyera dağlarına çekilmişti. ABD ordusu bu uzmanları, New Mexico’da White Sands’deki Amerikan Roket Deneme İstasyonuna bazı teçhizatla birlikte götürdüler. Çalışmalar başladı. 1946’da bir V2 190 km. yüksekliğe fırlatıldı. Artık Kademeli Roket yapımına sıra gelmişti, önce V2 ilk kademe ve üst roket WAC-Corporal olmak üzere 400 Km’lik yüksekliğe erişti. V2 ile böylece uzay gezisinin ve ulaşımının mümkün olduğu başarı­sı gerçekleştirildi. 16 Haziran 1977, Alexandria, Virginia, ABD’de hayalini gerçek yaparak gören sayılı mutlulardan biri olarak kanserden ölmüştür.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: