Kim Kimdir Nedir Son Makaleler

YAPIŞMAZ TAVA TEFLON

Tarafından yazılmıştır admin

Yapışmaz tavalar, Teflon olarak adlandırılan özel bir plastikle kaplı tavalar ve tencerelerdir.

Yapışmaz tavayı kim icat etti?

Yapışmaz tava, 1954 yılında Marc Gregoire tarafından Fransa’da icat edildi.

Yapışmaz tavanın tarihçesi

Alman bilim insanı Dr. Roy Plunkett, Teflon’u 1938 yılında tesadüfen keşfetti. Farklı gazlarla deneyler yapıyordu ve bu gazlardan bir kısmını bütün gece bir kap içerisinde bıraktı. Ertesi gün geldiğinde kap, kimyasalların değiştiremediği, kaygan ve katı bir maddeyle dolmuştu. Bu madde, Dr. Plunkett’in Teflon olarak adlandırdığı tetrafloroetilendi.

1950’li yılların başlarında, Fransız Marc Gregoire, Teflon’dan haberdar oldu ve karışığ durmasını engellemek için olta takımında kullandı. Gregoire’nin karısı, Teflon’u tencere ve tavalarda kullanmayı önerdi. Gregoire, tavaları büyük bir başarıyla kapladı ve birkaç yıl içinde yılda bir milyondan fazla yapışmaz tava satmaya başladı.

Yapışmaz tava nasıl çalışır?

Yapışmaz tavalardaki kaplama, altındaki metalden çok daha kaygandır. Güçlü bir mikroskopla metal tavanın yüzeyine bakarsanız, yiyeceklerin yapışacağı küçük delikler ve yivler görürsünüz. Teflon kaplama, bütün yivleri ve delikleri doldurarak pürüzsüz, kaygan bir yüzey sağlar. Böylece yiyeceğin tavaya yapışması engellenmiş olur.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: