UP Watch

Yapışmaz tavalar, Teflon olarak adlandırılan özel bir plastikle kaplı tavalar ve tencerelerdir.

Yapışmaz tavayı kim icat etti?

Yapışmaz tava, 1954 yılında Marc Gregoire tarafından Fransa’da icat edildi.

Yapışmaz tavanın tarihçesi

Alman bilim insanı Dr. Roy Plunkett, Teflon’u 1938 yılında tesadüfen keşfetti. Farklı gazlarla deneyler yapıyordu ve bu gazlardan bir kısmını bütün gece bir kap içerisinde bıraktı. Ertesi gün geldiğinde kap, kimyasalların değiştiremediği, kaygan ve katı bir maddeyle dolmuştu. Bu madde, Dr. Plunkett’in Teflon olarak adlandırdığı tetrafloroetilendi.

1950’li yılların başlarında, Fransız Marc Gregoire, Teflon’dan haberdar oldu ve karışığ durmasını engellemek için olta takımında kullandı. Gregoire’nin karısı, Teflon’u tencere ve tavalarda kullanmayı önerdi. Gregoire, tavaları büyük bir başarıyla kapladı ve birkaç yıl içinde yılda bir milyondan fazla yapışmaz tava satmaya başladı.

Yapışmaz tava nasıl çalışır?

Yapışmaz tavalardaki kaplama, altındaki metalden çok daha kaygandır. Güçlü bir mikroskopla metal tavanın yüzeyine bakarsanız, yiyeceklerin yapışacağı küçük delikler ve yivler görürsünüz. Teflon kaplama, bütün yivleri ve delikleri doldurarak pürüzsüz, kaygan bir yüzey sağlar. Böylece yiyeceğin tavaya yapışması engellenmiş olur.

TEFLONU KİM İCAT ETTİ, BULDU, TEFLONUN YAPISIhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/yapışmaz-tava-teflonu-kim-buldu-icat-etti-ilk-teflon.png?fit=544%2C385https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/yapışmaz-tava-teflonu-kim-buldu-icat-etti-ilk-teflon.png?resize=150%2C150adminKim KimdirNedirSon Makalelerilk yapışmaz tava,Marc Gregoire kimdir,Marc Gregoire teflon,Marc Gregoire yapışmaz tava,teflon nedir,teflonu ilk kullanımı,teflonu kim buldu,teflonu kim icat etti,teflonun hammaddesi nedir,teflonun icadı,teflonun ilk kullanımı,teflonun yapısı,yapışmaz tava nasıl bulundu,yapışmaz tava nasıl yapılır,yapışmaz tava nedir,yapışmaz tavanın tarihçesi,yapışmaz tavayı kim buldu,yapışmaz tavayı kim icat ettiYapışmaz tavalar, Teflon olarak adlandırılan özel bir plastikle kaplı tavalar ve tencerelerdir. Yapışmaz tavayı kim icat etti? Yapışmaz tava, 1954 yılında Marc Gregoire tarafından Fransa’da icat edildi. Yapışmaz tavanın tarihçesi Alman bilim insanı Dr. Roy Plunkett, Teflon’u 1938 yılında tesadüfen keşfetti. Farklı gazlarla deneyler yapıyordu ve bu gazlardan bir kısmını bütün gece bir...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası