UP Watch

Yara bandı, ortasında pamuktan yapılan gazlı bez bulunan yapışkan bir banttır.

Yara bandını kim icat etti?

Amerikalı Earle Dickson yapışkan yara bandını 1920 yılında icat etti. Dickson, ameliyatlar için gazlı bez ve pansuman malzemesi üreten Johnson&Johnson adlı şirkette çalışıyordu.

Yara bandının tarihçesi

Earle Dickson’ın karısı Josephine sakar bir insandı ve sık sık parmaklarını kesiyordu. Earle de yaranın üzerine gazlı bez koyup yapışkan kumaş sargıyla pansuman yapıyordu.

Earle, yapışkanlı bir kumaş şeridin ortasına düzenli aralıklarla kare gazlı bez yerleştirmeye karar verdi. Böylece, ihtiyacı olduğunda Josephine bu şeritten kesip kullanabilecekti. Earle fikrini patronuna anlattı ve kısa bir süre sonra BAND-AID marka adıyla üretilmeye başlandı.

Yara bandı nasıl çalışır?

Yara bandı kirin, mikropların, ve suyun yaranın içine girmesini ve enfeksiyona neden olmasını engeller. Bu da vücudun kesik ve sıyrıkları kendi kendine iyileştirmesine yardımcı olur. Yara bandı aynı zamanda tampon görevi üstlenir ve yaralanmanın vücuda verdiği zararı azaltmaya yardımcı olur.

Yara bandı üzerinde bulunan delikler sayesinde oksijen yaraya ulaşır ve iyileşme sürecine yardımcı olur.

İLK YARA BANDI, YARA BANDINI KİM İCAT ETTİ https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/ilk-yara-bandı-yara-bandını-kim-icat-etti.png?fit=583%2C388https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/ilk-yara-bandı-yara-bandını-kim-icat-etti.png?resize=150%2C150adminKim KimdirSon Makalelerband aid,Earle Dickson kimdir,Earle Dickson yara bandı,ilk yara bandı,yara bandı nasıl çalışır,yara bandı nedir,Yara bandını kim buldu,Yara bandını kim icat etti,yara bandının ingilizcesiYara bandı, ortasında pamuktan yapılan gazlı bez bulunan yapışkan bir banttır. Yara bandını kim icat etti? Amerikalı Earle Dickson yapışkan yara bandını 1920 yılında icat etti. Dickson, ameliyatlar için gazlı bez ve pansuman malzemesi üreten Johnson&Johnson adlı şirkette çalışıyordu. Yara bandının tarihçesi Earle Dickson’ın karısı Josephine sakar bir insandı ve sık sık parmaklarını...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası