Güncel Sağlık Yaşam

YAZA FİT GİRMENİN 10 YOLU

Tarafından yazılmıştır admin

Kışlık kıyafetlerimizin altına sakladığımız, kışın yeterince ilgi göstermediğimiz vücudumuzu yaza hazırlamanın zamanı geldi. Soğuk havalarda iştahın açılması, evde geçen zamanın artması, uzun gecelerde can sıkıntısı ile bitmek bilmeyen atıştırmalar bahara “kilo aldım” stresi ile girmenize neden olmasın. Basit yöntemlerle iştahı dengelemek ve metabolizmayı hızlandırmak çok kolay.

1.KAHVALTISIZ GÜNE BAŞLAMAYIN

Uzun süren bir açlıktan sonra, güne kahvaltı ile başlamak metabolizmaya yapılacak en büyük iyiliktir. Sabah    06.00-08.00 arasında yumurta, süt, peynir gibi kaliteli protein, 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve mevsimine uygun sebze ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı, metabolizmanızı bir adım öne taşıyacaktır.

2.HER GÜN 2,5-3 LİTRE SU TÜKETİN

Her öğünden önce bir bardak su içmek, masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olacaktır. Midenizi dolduran su, yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Ancak su midede çok uzun süre kalmaz. İdrarla, terle  birlikte kısa sürede vücuttan atılır. İki öğün arasında 2-3 bardak su içerek vücudun susuz kalmasını önleyebilirsiniz.

3.BİTKİ ÇAYLARINDAN DESTEK ALIN

Şekersiz tüketilen bitki çayları iştahı azaltmada yardımcı oluyor. Yeşil çay ve beyaz çayın metabolizma hızlandırıcı etkisinden yararlanmak için günde 2-3 kupa kadar tüketilmesi gerekiyor.

4.YATMADAN 2 SAAT ÖNCE YEMEYİ BIRAKIN

Yatmadan hemen önce atıştırma daha fazla yağlanmaya yol açabiliyor. Kan şekeriniz çok yüksek olursa uyku kalitenizde de azalma olur. Bu nedenle uykudan iki saat önce yemeyi bırakın.

5.ATIŞTIRMAK İSTEDİĞİNİZDE ÖNCE SU İÇİN

Birçok kişi açlık ve susuzluğu karıştırıyor. Bu nedenle de yetersiz su tüketen birçok kişi sürekli atıştırmalara yönelir. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde önce su için ve en az 10 dakika bekleyin. Açlığınızın ilk şiddetinde olmadığını göreceksiniz.

6.BAHARAT DÜNYASINA GİRİN

Kırmızı pul biber, karabiber, zerdeçal ve zencefil gibi birçok baharatın metabolizmayı hızlandırmada yardımcıdır. Tarçın kan şekerini dengeleyerek tatlı isteğini azaltma konusunda destek sağlıyor bu yüzden sofralarımızda baharatlara yer açmamız gerekiyor.

7.ÖĞÜN ATLAMAYIN

Günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde beslenin. Öğün atlamak, kan şekerinizin düşmesine ve daha çok yemek yeme isteği oluşmasına neden olur. Ara öğünlerinizde 1 kâse yoğurt ya da 4-5 adet ceviz ya da 1 avuç kadar leblebi ile 1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Ara öğün yapmanın iştah üzerinde olumlu sonuçları olduğunu unutmayalım.

 

8.PROBİYOTİKLERİN DOST OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Kabızlık sorunu olanların yılda ortalama 3 kg daha fazla almaya eğilimli olduklarının bilimsel çalışmalarca tespit edildi. Probiyotiklerin düzenli tüketimi kabızlıktan korur. Günde bir tane probiyotik yoğurt veya bir bardak kefir tüketerek metabolizmanıza yardımcı olabilirsiniz.

9.TAM TAHILLARI TERCİH EDİN

Beyaz un ve beyaz şekerin kan şekerini hızlı yükseltip düşürdüğü için daha çabuk acıkmaya ve daha sık tatlı istenmesine neden oluyor. Bu nedenle karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ekmekleri, bulgur, tam tahıl makarnası gibi kaliteli karbonhidratları tercih edin.

10.SPORU HAYATINIZIN PARÇASI HALİNE GETİRİN

Egzersizden faydalanmak için bir spor salonunda saatler harcamanız gerekmiyor. Günde 30 dakika yürümek bile yeterli olacaktır. Hem kan şekerinizi düzenleyecek hem de insülin seviyenizi aşağı çekecektir. Haftada 6 gün 60 dakika yürümek idealdir. Ortalama adımlarla başlayıp, hızlanın.

Koşun, dans edin, ip atlayın ya da sizi eğlendiren her neyse onu yapın. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: