Güncel Son Makaleler Yaşam

ZAYIFLAMA HAPLARI

Tarafından yazılmıştır admin

İstediği kadar yiyip kilo almamak, istediği zaman kilo vermek birçok insanın hayali. Kontrolsüz aşırı kilo almayı önleme­nin en sağlıklı yolu dengeli ve bilinçli beslenmedir. Kilo vermenin en ideal yolu da aşırı yemekten kaçınma ve düzenli spor yapma. Bilinen bu ideal yolu uygulamayıp aşırı kilo alan kişi­ler kilo vermenin kestirme yolunu tercih edebili­yorlar. Kilo almayı engelleyen veya alınan fazla kiloları vermek için piyasada “zayıflama hapları” bulunuyor. Bazı kişiler, bu haplara sarılarak yedikçe kilo ver­meyi umut ediyorlar. Bu amaçla üretilen oldukça fazla sayıda zayıflama hapı bulunaktadır. Zayıflama hapları içerisinde en sık kullanılanlardan birisi “fentermin” dir. Bu ilaç belinde bulunan hipotalamus denilen bir bezdeki iştah merkezini baskıla­yarak yeme isteğini azaltıyor. Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA tarafından onaylanmış olan bu ilacın düzenli egzersizle birlikte kullanılması öne­riliyor. Bu ilacın yapısı, uyarıcı olan amfetamin grubu ilaçlara benzediği için bağımlılık yapabili­yor. Yüksek tansiyon, kalp ve guatr hastalığı olan kişilerin bu ilacı kullanması sakıncalı. Fenfluramin adlı bir ilaçla beraber kullanıldığında oldukça et­kili bir zayıflatıcı haline geliyor. Bu iki ilacın bir­likte kullanılması çok güvenli değil. Mayo klinikte 1997 yılında yapılan bir araştırmada bu ilaçların kalp kapağı hastalığına yol açtığı tespit edildi. Bu­ sebepten fenfluramin kullanımı yasaklanmıştı. Fendimetrazin adlı diğer bir ilaç, doktorun verdiği diyete ek ola­rak kullanılıyor. Kısa süreli kullanılması önerilen bu ilacın hipotalamus üzerindeki etkisi sayesinde iştahta azalma meydan gelmekte. Hipotalamus üze­rinde etkili bir diğer ilaç da “dietilpropion”. Kilo vermek için kullanılan bu ilacın güvenilirliği konu­sunda elde yeterli bilimsel veri bulunmuyor. Benzfetamin adlı ilaç yemeklerden bir saat önce alınıyor. Bu ilacın uzun süreli kullanımı alışkanlık ya­pıyor. Uyku getirebileceği için gün içerisinde alın­ması önerilmiyor. Bulanık görme, sersemlik hali, ağız kuruluğu ve karın ağrısı ilacın en sık yan et­kileri arasında. Noradrenal ve serotinin gibi me­sajcı moleküllerin miklarını azaltarak etki eden “sibutramin” adlı ilaç obezite tedavisinde kullanılıyor. İlacın etki göstermesi için 4-6 hafta geçme­si gereklidir. Yüksek tansiyon, kalp veya karaci­ğer hastalığı olanların kullanması sakıncalı.

İştahı kesen zayıflama hapları bazı ülkelerde çok yaygın olarak kullanılsa da oldukça önemli yan etkileri bulunuyor. ABD’nin Illinois eyaletinde yapılan araştırmalar, zayıflama haplarının çok güvenli olmadığını ortaya koydu. ABD’de bü­yük ilgi gören zayıflama haplarındaki bazı madde­lerin kalbe zararlı olduğu tespit edildi. 2004 yılın­da, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), bazı hapların içerisinde bulunan kimyasal maddeleri­nin kalp atışlarını hızlandırdığını, kalbe zararlı yan etkilerinin olduğunu ve hatta ölümlere yol aç­tığını ifade ediyor.

İştahı baskılamayan ilaçların ilki “Orlistat”. Bu ilaç, “lipaz” denilen ve bağırsakta yağların emilimini yardımcı olan enzimleri baskılayarak etkisini gösteriyor. Lipaz enzimi etkisini gösteremeyince yağlar küçük parçalara ayrılamıyor ve bu yüzden emilemiyor. Yenilen yağların %30’unun emilmesi­ni engelleyen orlistat, yemekten alınan enerji mik­tarını azaltarak kilo kaybına yol açıyor. İdeal kilosunun %30’undan fazlasına sahip kişilerde doktor kontrolünde başlanan ilacı günde üç kez yemek­lerle beraber almak gerekiyor. İçilen ilacın sadece %2’si emiliyor, bu nedenle diğer organlar üzerin­de belirgin bir yan etkisi bulunmuyor. Or­listat, yağlarla birlikte sindirilen A,D,E ve K vitaminlerinin de emilimini azalttığı için bu ilacın kullanımı sırasında vita­min hapı kullanmak gerekiyor. İlacın en sık görülen yan etkileri aşırı ba­ğırsak gazı ve ishal. Bağırsaktan yağ emilimini azaltan ve içer isinde amilaz, magnez­yum ve çitosan bulunan ilaçlar da kilo vermek için kullanılıyor.

Doğal yollardan elde edilen ilaçlar da zayıflamak için kullanılıyor. Bunlardan biri de “su yosunu”. Özel havuzlarda üretilen yosunlar sudan süzüldükten sonra kurutuluyor ve hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan doğal haliyle toz veya tablet şekline getiriliyor. Su yosunu protein bakımından oldukça zengin, ayrıca çok sayıda mineral ve vita­min içeriyor. İçerdiği vitaminler arasında B1, B5, B12, B3, K ve E, mineraller arasında ise çinko, magnezyum, ve kalsiyum geliyor.

Piyasada bulunan sayısız zayıflama haplarına rağmen sağlıklı kilo vermenin en önemli yolları beslenme alışkanlığını değiştirip, uzman tarafın­dan önerilen doğru diyeti uygulamak ve düzenli spor yapmaktır. Gazete, dergi veya komşu tarafın­dan verilen diyetlerin çoğunun zararlı olabileceği­ni unutmamak gerekiyor. Kısa sürede kilo vermek oldukça sakıncalı. Diyet sırasında yeterince su içmek, gerekli vitamin ve proteini almak ve haftada bir kilodan fazla vermemek de önemli. Şunu unutmamak gerekiyor, uy­gun olmayan bir diyet veya bilinçsiz kullanılan zayıflama hapları sağlığımı­za ciddi zararlar verebiliyor.

 

Kaynak:
Bilim ve Teknik/Doç. Dr. Ferda Şenel

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: