Sağlık Son Makaleler

SİGARANIN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Tarafından yazılmıştır admin

Sağlığa zararları saymakla bitmeyen sigara, ağız ve diş sağlığının da başlıca düşmanları arasında yer alıyor. Ağız ve gırtlak kanserinden diş çürüğüne, diş eti hastalıklarından ağız kokusuna kadar birçok hastalığın nedeni sigaradır.

Sigara, ağız kimyasını bozarak ağız ve diş sağlığına zarar verir. Sigara ve tütün ürünleri tüketimi nikotin lekelerine sebep olmakta, bakteri plağı ve diş taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Aynı zamanda tükürük salgısında azalma ve diş etlerinde ödem görülür. Buna bağlı olarak yoğun ağız kokusu ve tad alma duyusunda azalma yaşanır.

Sigaranın bir diğer olumsuz etkisi de, ağız içi kan dolaşımının azalmasına sebep olmasıdır. Bunun sonucunda diş eti hastalıklarının en önemli belirtilerinden kanamayı baskılar ve genellikle hastalar diş eti hastalıklarını fark edemezler. Sigara tüketimi sadece diş ve diş etlerini olumsuz etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda alveol kemiğinde yoğunluk kaybına yol açmaktadır. Yumuşak dokular üzerindeki olumsuz etkileriyle sigaranın, ağız içi kanser türlerine de zemin hazırladığı söylenebilir.

Sigara içenlerin karşılaşabilecekleri ağız ve diş sağlığı sorunları oldukça fazladır. Sigaranın ağız ve diş sağlığına olumsuz etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

1.Ağız kuruluğu ve kokusu Sigaranın tükürük salgısını azaltmasıyla oluşan ağız kuruluğu ve nikotinin ağız boşluğuna yerleşmesi, ağızda ve nefeste kötü kokuya neden olur. Ayrıca sigaranın yol açtığı diş eti hastalıkları ve ağız yaraları da koku oluşmasının nedenlerindendir.

2.Dişlerde sararma ve leke oluşumu Tütün ve nikotin kalıntıları dişlerde renk değişimi, sararma ve lekeler oluşturur.

3.Diş çürükleri Sigara dişlerde plak ve tartar oluşumunu artırır. Dişlerde ne kadar çok plak ve tartar birikirse temizlenmeleri de o kadar zor olur ve dişlerin çürümesi kolaylaşır.

4.Tat alma duyusunda azalma Sigaranın dildeki tat alma reseptörlerinin işlevlerini bozması sonucunda tat alma duyusu azalır.

5.Ağızdaki yaraların yavaş iyileşmesi Çeşitli nedenlerle ağız ve diş etlerinde oluşan yaraların iyileşmesi ve diş çekimi ya da ağız içinde yapılan cerrahi işlemler sonrası iyileşme sigara içenlerde daha yavaş olur.

6.Diş eti hastalıkları Sigara diş eti dokusunu bozarak çeşitli hastalıkların oluşmasına, hızlı ilerleyip geç iyileşmesine neden olur.

7.Diş implantı işlemlerinde sorunlar Sigara içenlerde yapılan implant uygulamalarının başarı oranı daha düşüktür.

8.Ağız ve gırtlak kanseri Ağız ve gırtlak kanserlerinin yüzde 90’ı sigaranın içerdiği zehirli maddelerden kaynaklanır.

Sigara, diş tedavisini de geciktiriyor Sigara içmek ağız bölgesinde gelişen yara ve cerrahi işlemlerin iyileşme sürecini negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimleri her türlü cerrahi işlem sonrası hastalarına, yara iyileşmesi tamamlanıncaya kadar sigara içmemelerini tavsiye eder.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: