Antibiyotikler, bakteri olarak adlandırılan mikroskobik organizmaları öldüren maddelerdir. Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu hastalıkların ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Antibiyotikleri kim keşfetti?

İlk ve en ünlü antibiyotik olan penisilin, İngiliz bilim adamı Alexander Fleming tarafından 1928 yılında keşfedildi.

Antibiyotiğin öyküsü

Alexander Fleming araştırma yapmak için bakteri üretiyordu. Fleming tatildeyken deneylerinden biri küflendi. Geri döndüğünde “penicillium” adlı bir küfün bakterileri öldürdüğünü fark etti. Yaklaşık on yıl sonra, içinde Avustralyalı Howard Florey ve Alman Ernst Chain’in de bulunduğu bilim insanları ekibi, bu küfün bakterilerin neden olduğu ciddi enfeksiyonları iyileştirebildiğini kanıtladı.

Antibiyotikler nasıl çalışır?

Antibiyotik almak bakterileri yok ederek, büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. Her yanımızda bulunan bakteriler yaranın içine girip büyümeye ve çoğalmaya başlarsa kesikler enfekte olabilir. Vücudunuz bakterilerle mücadele edebilir fakat bakterilerin sayısı çoksa cidden hasta olabilirsiniz.

Antibiyotiklerin zamanla geçirdiği değişimler

Bakteriler, antibiyotiklere direnç geliştirebilir. Bu direnç geliştiğinde, antibiyotikler direnç gösteren bakterileri öldüremez. Bu tür bakterilerden biri olan MSA (çoklu-direnç gösteren stafilokok aureus) şu anda bilinen bütün antibiyotiklere karşı direnç göstermektedir. Bilim insanları, MSA’yı öldürecek yeni bir antibiyotik bulmak için çalışıyorlar.

Yazar Hakkında

admin

Leave a Comment